Turecký soud uvalil na popovou zpěvačku Gulsen Bayraktar Colakoglu trest domácího vězení. Vtipkovala na adresu svého kolegy. Její zatčení vyvolalo kritiku nejen v Turecku. Informovaly o tom CNN, agentura Reuters a další servery.
Minulý týden byla popová hvězda, široce známá jako Gulsen, uvězněna až do procesu na základě obvinění z „podněcování k nenávisti a nepřátelství či urážení veřejnosti“ poté, co vtipkovala o náboženských školách v Turecku, uvádí státní tisková agentura Anadolu.
A Turkish court on Monday released pop star Gulsen from jail but placed her on house arrest as she awaits trial on charges of „inciting hatred and enmity“ for a joke she made about Turkey’s religious schools. https://t.co/lrwoMxGply
— The Associated Press (@AP) August 29, 2022
V pondělí istanbulský trestní soud propustil Gulsen pod podmínkou, že „neopustí svou rezidenci“ poté, co se její právníci odvolali proti jejímu zatčení, jak uvádí CNN. Turecká média ukázala, jak Gulsen mimo vězeňský areál nastupuje do dodávky.
Obvinění zpěvačky ale staženo nebylo a státní zástupce sepíše obžalobu, ve které soudce požádá o zahájení slyšení.
Prý šlo pouze o vtip
Obvinění zřejmě souvisí s videem z dubnového koncertu Gulsen, které kolovalo po sociálních sítích a na kterém vtipkovala o jednom z hudebníků. „Vystudoval Imam Hatip (náboženská škola). Odtud pochází jeho zvrácená stránka,“ řekla.
Gulsen obvinění odmítla s tím, že šlo o vtip a omluvila se těm, které její poznámky urazily.
Po svém zatčení sdílela Gulsen na svých oficiálních účtech na Twitteru a Instagramu zprávu, v níž se omluvila „každému, koho tento vtip urazil“. Také uvedla, že byl překroucen „zlomyslnými lidmi, kteří mají za cíl polarizovat naši zemi“.
„Udělala jsem si legraci se svými kolegy, se kterými v byznysu pracuji řadu let. Zveřejnili to lidé, kteří mají za cíl polarizovat společnost,“ řekla.
Po jejím propuštění volali fanoušci i celebrity
Celebrity, kulturní osobnosti a fanoušci vyzvali k propuštění popové hvězdy. Mezi nimi i oceňovaná britsko-turecká spisovatelka Elif Shafak, která ve svém tweetu uvedla: „Hluboce lituji zatčení umělkyně @gulsen. Byla terčem, protože odvážně hájila práva žen, LGBT+, sekularismus, demokracii a pluralismus. Toto je lynčovací kampaň. Není ani zákonná, ani spravedlivá.“
Ikonická turecká popová hvězda Tarkan zatčení na Twitteru také odsoudila slovy: „Tato nespravedlnost vůči Gulsen musí skončit. Musí být okamžitě propuštěna.“
Agentura Reuters informovala o sobotních protestech ženských skupin v reakci na zatčení popové hvězdy. To vyvolalo divokou reakci kritiků, kteří vidí vládu prezidenta Tayyipa Erdogana jako odhodlanou trestat ty, kteří jsou proti jejím konzervativním názorům.
V případě násilí na ženách soud tak rychlý není
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že je nadále znepokojen rozsáhlým úsilím omezit svobodu projevu v Turecku prostřednictvím cenzury a soudního obtěžování.
Demonstranti v Istanbulu kritizovali nesoulad mezi nečinností soudů vůči násilí na ženách a rychlým vyšetřováním a zatčením umělkyně. Gulsen byla již dříve terčem tureckých konzervativních skupin pro její odvážné oblečení na jevišti a podporu LGBTQ komunity.
„Stovky žen by dnes byly naživu, kdyby muži, kteří napadli jiné ženy, byli zajati tak rychle jako Gulsen,“ řekli organizátoři istanbulského protestu demonstrantům z reproduktoru.
Její zatčení je nejnovější nespravedlností proti „ženám, které nezapadají do škatulky“ nebo nejsou „typem žen, které vláda chce,“ uvedli.
Turecko je většinově muslimskou zemí, a ačkoliv je oficiálně sekulární, je vysoce polarizované v otázkách týkajících se náboženství, práv žen a práv LGBTQ.
Školy Imam Hatip, které vyučují religionistiku vedle tureckého kurikula, se za dvě desetiletí, kdy je u moci konzervativní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), rozrostly. Školy jsou známé tím, že vzdělávají mladé lidi, aby se stali imámy. Školu navštěvoval i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, stejně jako mnoho členů AKP.
Členové AKP obhajovali zatčení Gulsen, přičemž mluvčí strany Omer Celik na Twitteru uvedl, že „podněcování k nenávisti není umělecká forma“.