Muž jako zázrakem přežil pád do kráteru nejznámější sopky světa. Neobešlo se to však bez desítek záchranářů, kteří mu přišli na pomoc. Dnes má turista americké národnosti čelit obvinění kvůli tomu, že vnikl do nepovolené zóny.
Třiadvacetiletý Američan se rozhodl spolu se třemi svými příbuznými v sobotu 9. července vydat po trase, kde byl pro veřejnost vstup zakázán. Jak píše The Guardian, skupina tak učinila ve snaze ušetřit za vstupné na bezpečnou oficiální turistickou cestu. Obešli turniket a na vrchol 1 281 m vysoké sopky, která se tyčí nad italským městem Neapol, vykročili nepovolenou cestou.
Když se dostali na vrchol, jeden z turistů podle místních zpráv vytáhl telefon, aby si udělal selfie. Mobil mu však vyklouzl z ruky a spadl do kráteru. Muž se snažil přístroj zachránit, při pokusu vytáhnout ho ven tam však sám spadl. Na jeho záchranu musela být přivolána profesionální pomoc.
Tourist, 23, falls into Mount Vesuvius crater after taking selfie on forbidden route https://t.co/u89sLBcwmg pic.twitter.com/6NaBrgyhgh
— Daily Star (@dailystar) July 11, 2022
Chtěl ušetřit, teď bude stíhán
Záchranáři se za ním museli slanit do kráteru, aby mu pomohli ven. Později na místo dorazila i policie a vrtulník horské záchranné služby. Muž měl štěstí, utrpěl jen drobné odřeniny a modřiny na pažích a zádech, což podle The Guardian svědci nehody považují za zázrak. Podle deníku ale budou turista a jeho tři příbuzní spolu se dvěma dalšími lidmi obviněni z neoprávněného vstupu.
„US tourist injured falling into Mount Vesuvius crater after taking selfie“ https://t.co/e5LJ5LJ9Z8
— pourmecoffee (@pourmecoffee) July 12, 2022
Dle záznamů tato nejznámější sopka v Evropě a pravděpodobně i na celém světě, se naposledy probrala k životu v roce 79 n.l. Tehdy pokryla Pompeje a sesterské antické město Herculaneum silnou vrstvou žhavého popela. Zabila více než 2 000 lidí.
Zatímco mnoho Pompejanů před erupcí stačilo odejít, tisíce z nich zasáhla 15 minut trvající exploze horkého popela a jedovatých plynů. Podle vedoucího výzkumníka z observatoře Vesuv, Roberta Isaia, měl sopečný mrak složený z CO2, chloridů, částic žhavého popela a vulkanického skla, smrtící teplotu přes 100 °C. „Těch 15 minut v tom pekelném mraku muselo být nekonečných,“ řekl výzkumník listu The Guardian.
„Obyvatelé nevěděli, co se děje. Pompejci znali zemětřesení, ale nikoli erupce, takže byli zaskočeni a tím žhnoucím oblakem popela smeteni.“ Až v roce 174 archeologové zjistili, že popel tu doslova zakonzervoval celé město i s jeho obyvateli jako téměř dokonalou časovou schránku života v Římské říše. Snad pád neukázněného turisty aktivitu Vesuvu opět neprobudil…