19.6 C
Czech
Středa 19. srpna 2026

V Cannes začne 77. ročník filmového festivalu, o Zlatou palmu soupeří 22 filmů

Na francouzské Riviéře v úterý začne 77. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. V prestižní filmové přehlídce se o Zlatou palmu utká 22 snímků z evropské i hollywoodské produkce. O vítězi rozhodne porota, jíž bude předsedat americká režisérka Greta Gerwigová. Kinematografii s českou stopou v Cannes zastoupí studentský snímek Plevel, mimo soutěž se bude promítat krátký film Ztracennosti české režisérky Anety Kernové. Cannes bude středobodem filmového světa od 14. do 25. května.

Reklama

Filmový festival bude pro Francii také logistickým a bezpečnostním tréninkem na další velkou akci: od 26. července Paříž hostí letní olympijské hry. Obě velké události mohou narušit stávky. Zatímco v Cannes do nich možná vstoupí filmové profese, v Paříži by to mohli být řidiči ve veřejné dopravě nebo policisté. Obě akce budou také hojně mezinárodně sledované, což zvýší tlak na francouzské bezpečnostní složky, které v posledních měsících upozorňují na riziko útoků.

V hlavní soutěži se v Cannes utkají žánrově velmi rozmanité snímky. Držitel dvou Zlatých palem Francis Ford Coppola tentokrát představí sci-fi Megalopolis, kanadský režisér David Cronenberg, který v Cannes v roce 2006 získal cenu za celoživotní přínos filmu, přiveze hororové drama o boření hranic mezi životem a smrtí The Shrouds (Rubáše).

V hlavním výběru se už tradičně odrazí také aktuální dění. Snímek The Apprentice íránského rodáka Aliho Abbasiho je fikcí o podnikatelských začátcích bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Rus Kirill Serebrennikov, který kvůli svému odmítavému postoji k vládě ruského prezidenta Vladimira Putina žije v zahraničí, se bude prezentovat filmem Limonov: The Ballad of Eddie, což je životopisné drama o ruském spisovateli a disidentovi Eduardovi Limonovovi. V soutěži jsou zastoupeny i filmy režisérů, jako jsou Jacques Audiard, Jorgos Lanthimos nebo Paolo Sorrentino.

Reklama

Po červeném koberci se projdou tvůrci všech generací, od legend Meryl Streepové a Richarda Gerea až po vycházející hvězdy, jako jsou Ir Barry Keoghan nebo americká herečka Anya Taylor-Joyová a Margaret Qualleyová. Čestnou palmu za přínos světové kinematografii na závěrečném večeru převezme americký režisér George Lucas, tvůrce filmové ságy Star Wars (česky zprvu Hvězdné války).

Mimo hlavní soutěž se ve světové premiéře bude promítat westernový epos Horizon, An American Saga (Horizont, americká sága) o osidlování amerického západu od Kevina Costnera.

Francouzský herec Omar Sy, hollywoodská hvězda Lily Gladstoneová nebo japonský režisér Hirokazu Koreeda jsou mezi členy poroty, která rozhodne o vítězi letošního filmového festivalu v Cannes. Porota má devět členů, předsedat jí bude Gerwigová, jejíž poslední film Barbie se stal nejvýdělečnějším snímkem loňského roku. Ve svých 40 letech bude Gerwigová druhou nejmladší předsedkyní poroty v Cannes po Sophii Lorenové, která se této role zhostila v roce 1966, když jí bylo 31 let.

Velkými tématy na festivalu budou nejen samotné filmy, ale také například role umělé inteligence (AI) v tvůrčí práci, rovnoprávnost žen a mužů nebo sexuální obtěžování. Právě posledně jmenované se v posledních týdnech opět dostalo na titulní strany novin, když newyorský odvolací soud zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina za sexuální delikty a nařídil zahájení nového procesu. Stejným zvratem byla vazba pro francouzskou hereckou legendu Gérarda Depardieua kvůli sexuálnímu napadení. V říjnu ho čeká soud. V Cannes se bude také promítat krátký film režisérky Judith Godrècheové, která se ve Francii stala symbolem hnutí Me Too, jež před několika lety upozornilo na výskyt sexuálního obtěžování a násilí nejen v Hollywoodu.

Do hlavní soutěže studentských filmů La Cinef byl vybrán animovaný film Plevel od ruské režisérky Poly Kazakové, který vznikl v produkci Filmové akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku, kde Kazaková studovala, a společnosti MAUR film. Do kategorie La Cinef poslaly filmové školy z celého světa 2263 krátkometrážních snímků, porota jich vybrala k promítání 18, z toho čtyři jsou animované.

V loňském roce získal Zlatou palmu pro nejlepší film snímek režisérky Justine Trietové Anatomie pádu, o rok dříve to byl Trojúhelník smutku švédského režiséra Rubena Östlunda.

Motivací pro založení francouzského filmového festivalu byla snaha konkurovat tomu italskému, který v roce 1938 při udělování hlavní ceny podlehl fašistické propagandě. První ročník se měl konat v Cannes na podzim 1939, ale protože začala druhá světová válka, stihl se promítat jediný film. Druhou premiéru s kompletním programem si festival odbyl v roce 1946. Festival se nekonal v letech 1948 a 1950, kvůli pandemii covidu-19 ani v roce 2020. V roce 1968 byl předčasně ukončen kvůli takzvanému pařížskému jaru.

Z Čechů byl v Cannes nejúspěšnější Vojtěch Jasný, který v letech 1959 až 1969 získal v různých kategoriích tři ceny za filmy Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci. Z dalších českých filmařů bodovali například Miloš Forman, František Čáp nebo Irena Pavlásková.

Reklama

Sledujte nás na sítích

Meta platí influencerům za propagaci účtů pro teenagery

Meta spolupracuje s rodičovskými, lifestylovými a zdravotnickými influencery, kteří propagují bezpečnostní funkce Instagramu pro dospívající. Placené kampaně se objevily zejména v zemích, kde politici připravovali omezení sociálních sítí pro děti.

Snyder představil film, který připravoval téměř dvacet let

Zack Snyder představil první krátkou ukázku ze svého nového filmu The Last Photograph. Temný thriller bude výrazně komornější než jeho předchozí velkofilmy. V hlavních rolích se objeví Stuart Martin a Fra Fee.

První Uncharted vám tajně házelo klacky pod nohy. Vývojáři chtěli zabránit příliš rychlému dohrání

Připadalo vám někdy, že Uncharted: Drake’s Fortune začne být bez zjevného důvodu podstatně těžší? Nebyla to náhoda. Bývalý vývojář Naughty Dog Benson Russell odhalil, že hra využívala dynamickou obtížnost, která měla schopné hráče záměrně zpomalovat. Důvod byl prostý, první Uncharted bylo příliš krátké.

Hyundai Tucson se mění k nepoznání. Nová generace výrazně povyrostla a sází na hranatý design

Hyundai odhalil novou generaci Tucsonu pro modelový rok 2027 a rozhodně nejde o opatrnou evoluci. Oblíbené SUV dostalo výrazně hranatější karoserii, narostlo ve všech směrech a kompletně proměnilo interiér. Pod kapotu však automobilka zatím nahlédnout nenechala.

Čas u obrazovek nemusí dětem jen škodit, naznačuje osmiletá studie

Finští vědci osm let sledovali děti a dospěli k překvapivému zjištění. Účastníci, kteří trávili více času u obrazovek, dosahovali v dospívání lepších výsledků v testech kognitivních schopností. Samotná délka používání zařízení však podle výzkumníků neříká celý příběh.

Na Špicberkách rozhoduje příprava, výbava a respekt k přírodě

Špicberky patří k nejodlehlejším koutům Evropy a cesta sem vyžaduje víc příprav než běžná dovolená. Arktické počasí se rychle mění, lední medvědi určují pravidla pohybu mimo obce a mnoho míst je dostupných jen lodí nebo člunem. Odměnou jsou ledovce, tundra, půlnoční slunce a mimořádně bohatý život v krajině, kde člověk zůstává hostem.

Kultovní komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím míří na Broadway

Romantická komedie, která pomohla odstartovat kariéru Heatha Ledgera a Julie Stiles, dostane muzikálovou podobu. Tvůrci nyní oznámili datum prvního představení i složení hlavního kreativního týmu.

Menšík a Nosková postoupili v Cincinnati do osmifinále

Čeští tenisté slavili na turnaji v Cincinnati dvě vítězství. Jakub Menšík přehrál Australana Rinkyho Hijikatu 6:3, 6:4 a Linda Nosková zdolala Dánku Claru Tausonovou 7:6, 6:2. Jiří Lehečka naopak podlehl Francouzi Arthuru Filsovi 1:6, 7:6, 3:6. Pozornost poutal také společný návrat Sereny a Venus Williamsových.

Video na TikToku odhalilo nový druh podzemní ryby

Krátké video zachycující neobvyklou rybu ve vodě z vrtu přimělo vědce k rozsáhlému pátrání. V severní Indii nakonec objevili nový rod a druh drobné podzemní ryby, která se přizpůsobila životu v naprosté tmě.

Útočníci napadají Macy přes funkci sdílení obrazovky

Útočníci aktivně zneužívají bezpečnostní chybu ve funkci sdílení obrazovky systému macOS. Na napadených počítačích získali nejvyšší oprávnění a instalovali program na těžbu kryptoměny Monero.

Mrtvá žena z Istalu: Největší norská záhada

V listopadu 1970 narazil muž se dvěma dcerami v odlehlém údolí Isdalen nedaleko norského Bergenu na ohořelé tělo neznámé ženy. Neměla u sebe žádné doklady a z jejího oblečení někdo odstranil štítky. Podobně zmizely identifikační znaky z dalších osobních věcí. Policie netušila, koho našla. Následující vyšetřování přineslo více otázek než odpovědí.

Ford F-150 mění základ. Pro rok 2027 dostane větší šestiválec

Ford chystá pro modelový rok 2027 výrazné změny v nabídce motorů svého nejprodávanějšího pick-upu. F-150 se rozloučí se základním šestiválcem 2,7 litru, místo něj nastoupí třílitrový EcoBoost. Zároveň se osmiválec 5.0 V8 dostane i do luxusnějších verzí King Ranch a Platinum.

Slavia poprvé v sezoně ztratila body

Fotbalisté Slavie remizovali ve čtvrtém kole Chance Ligy na hřišti Slovanu Liberec 1:1. Pražany poslal do vedení kapitán Tomáš Holeš, po změně stran odpověděl střídající Vénuste Baboula. Úřadující mistr tak po třech výhrách poprvé v novém ročníku zaváhal.

Claude začne generované texty značit neviditelným vodoznakem

Budoucí modely Claude budou do generovaných textů přidávat neviditelný vzorec. Ten má pomoci určit, zda se na jejich vytvoření podílela umělá inteligence. Označení nebude obsahovat údaje o konkrétním uživateli ani o jeho konverzaci.

Jak pozorovat polární záři v sezóně 2026-27? Top výlety a zážitky

Polární záře patří na seznam cestovatelských snů mnoha lidí. Jenže její pozorování není samozřejmost. Rozhoduje místo, roční období, tma i počasí. Mezi nejlepší cíle patří Finsko, Island, Norsko a kanadský Yukon, kde lze světla sledovat ze skleněného iglú, z nočního vlaku nebo dokonce z letadla nad mraky.
Reklama

DOPORUČUJEME

Snyder představil film, který připravoval téměř dvacet let

Zack Snyder představil první krátkou ukázku ze svého nového filmu The Last Photograph. Temný thriller bude výrazně komornější než jeho předchozí velkofilmy. V hlavních rolích se objeví Stuart Martin a Fra Fee.

Kultovní komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím míří na Broadway

Romantická komedie, která pomohla odstartovat kariéru Heatha Ledgera a Julie Stiles, dostane muzikálovou podobu. Tvůrci nyní oznámili datum prvního představení i složení hlavního kreativního týmu.

Zemřela herečka Hayden Panettiere ze seriálu „Heroes“. Bylo jí 36 let

Americká herečka Hayden Panettiere zemřela ve věku 36 let. Proslavila se především jako Claire Bennet v seriálu Heroes a Juliette Barnes v Nashville. Její rodina i kolegové po zveřejnění zprávy připomínají mimořádný talent, dlouhou kariéru od dětských rolí i složité období, o kterém herečka v posledních letech otevřeně mluvila.

Disney ukázal první záběry z hraného filmu Na vlásku

Disney představil první oficiální záběry z hrané verze oblíbené pohádky Na vlásku. Ukázka odhalila podobu Lociky, Flynna Ridera i matky Gothel. Film vstoupí do kin na jaře 2028.

Netflix chystá pokračování filmu Ad Vitam se Sophie Marceau

Francouzský akční thriller Ad Vitam dostane pokračování. Do hlavní role se vrátí Guillaume Canet, kterého doplní Sophie Marceau, Nicolas Duvauchelle a Mathieu Amalric. Natáčení už začalo ve Francii.

NEJNOVĚJŠÍ

Meta platí influencerům za propagaci účtů pro teenagery

Meta spolupracuje s rodičovskými, lifestylovými a zdravotnickými influencery, kteří propagují bezpečnostní funkce Instagramu pro dospívající. Placené kampaně se objevily zejména v zemích, kde politici připravovali omezení sociálních sítí pro děti.

Snyder představil film, který připravoval téměř dvacet let

Zack Snyder představil první krátkou ukázku ze svého nového filmu The Last Photograph. Temný thriller bude výrazně komornější než jeho předchozí velkofilmy. V hlavních rolích se objeví Stuart Martin a Fra Fee.

První Uncharted vám tajně házelo klacky pod nohy. Vývojáři chtěli zabránit příliš rychlému dohrání

Připadalo vám někdy, že Uncharted: Drake’s Fortune začne být bez zjevného důvodu podstatně těžší? Nebyla to náhoda. Bývalý vývojář Naughty Dog Benson Russell odhalil, že hra využívala dynamickou obtížnost, která měla schopné hráče záměrně zpomalovat. Důvod byl prostý, první Uncharted bylo příliš krátké.

Hyundai Tucson se mění k nepoznání. Nová generace výrazně povyrostla a sází na hranatý design

Hyundai odhalil novou generaci Tucsonu pro modelový rok 2027 a rozhodně nejde o opatrnou evoluci. Oblíbené SUV dostalo výrazně hranatější karoserii, narostlo ve všech směrech a kompletně proměnilo interiér. Pod kapotu však automobilka zatím nahlédnout nenechala.

Čas u obrazovek nemusí dětem jen škodit, naznačuje osmiletá studie

Finští vědci osm let sledovali děti a dospěli k překvapivému zjištění. Účastníci, kteří trávili více času u obrazovek, dosahovali v dospívání lepších výsledků v testech kognitivních schopností. Samotná délka používání zařízení však podle výzkumníků neříká celý příběh.
Reklama
Reklama
Reklama