Jednou z prvních zemí, která povolila veterinářům předepisovat k léčbě zvířat marihuanové přípravky, se nedávno stala Kolumbie. Podle odborníků, které citovala agentura EFE, se tak kolumbijským domácím mazlíčkům může výrazně zlepšit kvalita života. Marihuanové přípravky od veterináře jim mohou například zmírnit chronické bolesti či pomoci těm, kteří trpí artritidou, zánětlivými či neurodegenerativními chorobami nebo zažívacími problémy. Podle některých expertů mohou i mírnit agresi či naopak úzkost.
Mnohým psům či kočkám v Kolumbii může nové opatření, schválené koncem května kolumbijskou lékovou a zemědělskopotravinářskou agenturou, i zachránit život. V některých případech totiž veterináři dosud doporučovali zvířecí eutanazii.
CRÓNICA | Cannabis medicinal para aliviar el dolor de las mascotas en Colombia.
Por Hugo Penso Correahttps://t.co/Z6OtcNJs0l
— EFE Noticias (@EFEnoticias) July 18, 2022
„V případě starších psů nebo těch, kteří trpí například chronickým onemocněním ledvin nebo cukrovkou, jsme pozorovali velmi dobré výsledky,“ řekla agentuře EFE Johana Molinaová z veterinární ordinace ve městě Barranquilla. Podle ní je konopná terapie nejlepší alternativou k analgetikům či antihistaminikům (lékům na zmírnění příznaků alergické reakce), protože nezatěžují ledviny a játra.
Marihuanové přípravky zachránily v Kolumbii život i nyní osmiletému boxerovi Romovi, jehož v roce 2019 srazilo auto. Veterináři tehdy jeho majitelce doporučili, aby ho nechala „navždy uspat“. Paní Marta je ale neposlechla a posléze nasadila „léčbu marihuanou“, která byla úspěšná.
„Pokud vím, tak podobnou právní úpravu mají také v Uruguayi, kde ale zatím nejsou marihuanové léčebné přípravky pro veterinární použití dostupné,“ řekl agentuře EFE Carlos Calderón z firmy Cannabian Pharma, které léky z konopí pro zvířata nabízí v Kolumbii. Podle něj je tak Kolumbie na tomto poli průkopníkem. Marihuanové léky lze podle Calderóna podávat psům, kočkám či koním. Některé zoologické zahrady je v zemi používají i pro hyeny či slony, dodal.
Veterináři ale varují, že lidé by neměli domácím mazlíčkům podávat marihuanu v jakékoli formě bez porady s odborníkem, protože není vyloučeno předávkování, jež může skončit i smrtí. Konopí obsahuje řadu takzvaných kanabinoidů, z nichž pro zvířata je nebezpečný tetrahydrokanabinol (THC). V léčivých přípravcích pro ně se používá kanabidiol (CBD), který není psychoaktivní.