Z ottawského hotelu Château Laurier byl ukraden originál známé fotografie zachycující britského premiéra Winstona Churchilla v roce 1941. Autorem snímku je slavný fotograf Yousuf Karsh. Personál hotelu ztrátu zjistil v pátek večer, když si někdo všiml, že rám není shodný s ostatními Karshovými fotografiemi v místnosti. Jak dlouho kopie na stěně visela, není jasné.
Policie už případ začala vyšetřovat, uvádí zpravodajská stanice BBC. Karsh Churchilla zachytil po projevu ministerského předsedy v kanadském parlamentu. Odebral mu předtím doutník z úst a než se k fotoaparátu vrátil, měl Churchill bojovný výraz, jako by chtěl Karshe roztrhat. „Právě v této chvíli jsem fotil,“ sdělil Karsh k snímku, jemuž se říká také Řvoucí lev. Churchill se původně fotografovat nechtěl a povolil Karshovi jenom jeden snímek. Po ztrátě doutníku se nakonec obměkčil a svolil ještě k dalšímu. To už se usmíval, ale slávu si získala jeho „zamračená“ podobizna.
Iconic Winston Churchill photo vanishes from Canada hotel https://t.co/HshENJpHhl
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 23, 2022
Vedení hotelu se obrátilo na Jerryho Fieldera, který spravuje Karshův majetek. Originál který byl původně na stěně, byl pořízený z negativu a Karsh na něm byl podepsán. Fielder si vyžádal zaslání kopie podpisu a rychle zjistil, že jde o podvrh. „To nebyl jeho podpis,“ citovala ho stanice CBC. „Nemohu uvěřit, že někdo něco takového udělal. Bylo to tam tak dlouho a patřilo to k hotelu. Je to šokující a smutné,“ sdělil Fielder. Naposledy fotografii v hotelu viděl roku 2019 a ví, že tehdy byla pravá.
Podle něj byla akce, při které někdo sundal ze stěny originál a nahradil ho kopií, dobře naplánovaná. „Ať to vzal kdokoli, přál bych si, aby to vrátil, ale myslím, že to se nestane,“ řekl Fielder.
Michel Prévost, který stojí v čele ottawské historické společnosti, řekl, že netuší, jakou hodnotu měl originál. Řekl, že od 90. let, kdy Karshovy negativy získala Kanadská knihovna a archiv, platí zákaz pořizovat kopie jeho prací. „Připomíná to film. Je to slavný hotel s ochrankou a zmizí jeden z nejcennějších portrétů,“ řekl Prévost.
Karsh v hotelu žil 18 let a v budově měl studio do roku 1992. Hotel má 15 originálů jeho fotografií a v hale viselo šest z nich. Po Churchillově případu personál zbylých pět snímků sundal a pracuje na lepším zabezpečení.
Karsh byl arménského původu a v Ottawě žil od roku 1924 do 90. let. Zemřel roku 2002 v USA. Za svou kariéru vytvořil přes 14.000 portrétních fotografií a podle Fieldera si získal renomé právě Churchillovým snímkem. Dodnes je tato fotografie na britské pětilibrové bankovce.