Smrt si přijde pro každý organismus na Zemi. Je to nevyhnutelné pravidlo. Ale nad stárnutím svedou některé druhy vyzrát. Patří mezi ně želvy, živočichové známí pro svou dlouhověkost. Dvojice nových studií zjistila, že želvy dokáží zpomalit proces stárnutí. Vědci ovšem upozorňují, že to neznamená nesmrtelnost. Informoval o tom server Live Science.
Koncem června vyšly v časopise Science dvě nové studie (první a druhá), z nichž vyplývá, že želvy dokáží zpomalit stárnutí. Želvy v zoologických zahradách či akváriích v podstatě nemusejí stárnout, napsal server Live Science.
„To je fascinující,“ řekla hlavní autorka jedné z prací a bioložka na portugalské Universidade do Porto Rita de Silva. Podle ní je zvláštní, že lidé tuto schopnost vzhledem k „pohodlnému“ životu mimo nebezpečí ze strany predátorů ve městech nezískali.
Scientists find species that don’t seem to age. What does it mean for humans? https://t.co/FehfqP3i1s
— Live Science (@LiveScience) June 28, 2022
Vědci spekulují, že tajemství želv spočívá v krunýřích. Krunýře chrání želvy před predátory, což zvyšuje jejich šance na přežití. „Je tedy pravděpodobné, že budou žít déle, čímž tvoří tlak na pomalejší stárnutí,“ vysvětlila hlavní autorka druhé studie Beth Reinke ze Severovýchodní illinoiské univerzity.
Čas pro ně neplatí, nemoci však ano
Při zkoumání želv žijících v zoologických zahradách a akváriích si vědci uvědomili, jak jsou tito tvorové unikátní. Nic takového v případě jiných živočichů nepozorovali. Z 52 druhů jich 75 procent vykazuje extrémně pomalé stárnutí. Celkem čtyři pětiny z nich stárnou pomaleji než moderní člověk.
Želvy sice extrémně pomalu stárnou, jejich šance na přežití se však s přibývajícími léty nemění. Želvy nejsou nesmrtelné. Jejich úmrtnost se pouze s věkem nezvyšuje. Nakonec zemřou všechny, a to například na nemoci.
#VillumInternationalPostdoc @An_RitadaSilva has contributed to a fascinating new study by @NATsdu researchers in @ScienceMagazine showing that turtles and tortoises may slow down or even switch off age-related decline. https://t.co/QFs70zkbX0
— Science at VILLUM (@VILLUMscience) June 24, 2022
Tvorové, kteří nejsou omezeni mortalitou závislou na jejich věku, umírají nahodile v důsledku vnějších příčin. Převedeno na lidi by mělo pětileté dítě stejnou šanci, že zemře, jako stoletý stařík.
Když pochopíme, jak želvy zpomalují stárnutí, pochopíme také stárnutí u lidí. Rovněž lze tyto znalosti využít pro ochranu plazů a obojživelníků, z nichž mnoho patří mezi ohrožené druhy.
Fascinating new study for the „aging aficionados“ (And also for those looking for ways to remain forever young!) Hint- knows better!
Diverse aging rates in ectothermic tetrapods provide insights for the evolution of aging and longevity https://t.co/0jNmokPwD7
— Karina Yaniv (@KarinaYaniv) June 25, 2022
Experti také prokázali, že želvy, krokodýli a mloci mají vzhledem ke své velikosti obzvláště pomalé stárnutí a dlouhý život.
Pomalejší stárnutí potvrdili také u některých druhů žab. Želvy však excelovaly.