20.2 C
Czech
Úterý 25. června 2024

20 nejkrásnějších buddhistických chrámů na světě

Mezi polovinou šestého a čtvrtého století před naším letopočtem vznikl v severovýchodní Indii buddhismus. Brzy se rozšířil po celém asijském subkontinentu, kde ovlivnil duchovní a kulturní praktiky, umění a architekturu. Tradiční buddhistické chrámy často odrážejí architektonické styly regionu, všechny jsou ale navrženy tak, aby usnadňovaly tichou reflexi a meditaci.

Dnes asi půl miliardy lidí na celém světě praktikuje buddhismus, který je postaven na principech, jako jsou čtyři vznešené pravdy a snaha o nirvánu. Etiketa v buddhistických chrámech je stejná, ať už navštívíte kteroukoli zemi. Návštěvníci by si měli u dveří sundat boty, nosit oděv zakrývající kolena a ramena a být potichu. Když se mniši modlí, nerušte je zuřivým fotografováním. Těchto 20 buddhistických chrámů rozhodně stojí za návštěvu.

Bagan, Myanmar

V někdejším královském městě Bagan se nacházelo odhadem 10 tisíc buddhistických struktur. Dnes zbývá zhruba 2 tisíce chrámů a pagod v různém stupni chátrání. Mezi nimi se vinou prašné stezky a v časných hodinách dokreslují atmosféru desítky horkovzdušných balónů vznášejících se v ranním oparu.

Wat Benchamabophit, Thajsko

Chrám Wat Benchamabophit v Bangkoku byl dokončen v roce 1911 a je celý postaven z italského mramoru. Klenuté vitráže zobrazují anděly. Galerie chrámu obsahuje 52 soch Buddhy na jednotlivých sloupech.

buddhistický chrám Wat Benchamabophit

Wat Benchamabophit

Seiganto-ji, Japonsko

Seiganto-ji je lesy obklopené útočiště pro Tendai, racionalistickou školu buddhismu, která věří ve stále se měnící existenci. Je také zastávkou na dvou různých poutních cestách: stezka Saigoku s 33 chrámy a starobylá Kumano Kodo, jedna z pouhých dvou poutních stezek na světě zapsaných na seznamu UNESCO.

Wat Rong Khun, Thajsko

Wat Rong Khun v severním Thajsku byl navržen a financován výhradně thajským malířem Chalermchai Kositpipatem. Je proslavený díky své sněhově bílé barvě.  Zrcadlové mozaiky pokrývají fasády a vyobrazení Spider Mana, Michaela Jacksona a Hello Kitty zdobí barevný interiér hlavního chrámu.

buddhistický chrám Wat Rong Khun
Wat Rong Khun

Paro Taktsang, Bhután

Do tohoto chrámu vysoko na útesu se dá dostat pouze po strmém výstupu kolem vodopádů, modlitebních kol a tibetské čajovny s výhledem. Padmasambhava, guru odpovědný za přinesení buddhismu do Bhútánu, údajně meditoval tři roky v jeskyních Paro Taktsang poté, co tam přiletěl na zádech magické tygřice. Chrám má díky tomu přezdívku „Tygří hnízdo“.

Taung Kalat, Myanmar

Třicet sedm soch nat (starodávných duchů), vyobrazených v lidské podobě, stojí na úpatí 777 schodů. Ty vedou ke dveřím Taung Kalat, malého chrámu dramaticky posazeného na vrcholu sopečné hory vysoké 557 stop v centrální části Myanmaru.

Wat Xieng Thong, Laos

Posvátné místo laoských korunovací a novoročních festivalů. Jméno Wat Xieng Thong lze přeložit jako „zlaté město“ nebo „plamenný strom“. Je elegantně umístěný nad řekou Mekong a zadní stěna chrámu jiskří barevnou mozaikou.

Man Mo, Hong Kong

Buddhistický a taoistický chrámu Man Mo byl postaven v roce 1847 na počest boha literatury (Man) a boha války (Mo).

Trấn Quốc Pagoda, Vietnam

Pagoda Trấn Quốc ze 6. století se vznáší na malém ostrůvku v jezeře uprostřed města Hanoj. Jedenáctipatrová červená pagoda chrámu je zakončena devítipatrovým kamenným lotosovým květem. Zlaté a bronzové sochy zdobí oltáře v celém chrámu.

buddhistický chrám pagoda Trấn Quốc
Pagoda Trấn Quốc

Kye Gompa, India

Zasazený v Himalájích ve výšce 4166 metrů nad mořem, tento chrám byl založen před více než tisíci lety. Bohatý na nástěnné malby je příkladem vrstvené pasadské architektury, tzv. „tvrz-klášter“. Cizinci sem často jezdí na delší duchovní pobyty.

buddhistický chrám Kye Gompa
Chrám Kye Gompa

Bửu Long Pagoda, Vietnam

Nachází se čtyřicet pět minut východně od Ho Či Minova města. Tyrkysový bazén odráží bílé zdi chrámu a zlaté věže. V nejvyšší pagodě jsou umístěny slavné památky, včetně śarīra, drobných perel a krystalů, o nichž se říká, že se objevují ve spálených pozůstatcích nejosvícenějších buddhistických učitelů.

Mahabodhi, Indie

Chrám Mahabodhi je jedním z nejposvátnějších míst buddhistické pouti a jeho historie sahá více než 2000 let zpátky. Obří strom Bodhi západně od hlavního chrámu je považován za přímého potomka stromu, pod nímž Buddha dosáhl osvícení.

Byodo-In, Havaj

Tento chrám je replikou původního chrámu Byodo-In v Kjótu. Byl postaven k oslavě stého výročí prvních japonských přistěhovalců na Havaji. Uvnitř se zlatý Amida Buddha tyčí do výše více než devět stop. Po areálu chrámu se potulují pávi, černé labutě a želvy.

Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat je největší náboženská struktura, která byla kdy postavena. Původně byla věnována hinduistickému bohu Višnuovi, koncem 12. století ho ovšem kambodžský lid zasvětil Theravadskému buddhismu. Angkor, rozkládající se na ploše 401 akrů, byl kdysi velkoměstem navštěvovaným poutníky z celého světa.

Palác Gyeongbokgung, Jižní Korea

Palác Gyeongbokgung, který byl zasazen do svěžího zeleného útočiště mezi pohořím Bukansan a skleněnými mrakodrapy v Soulu, se kdysi skládal z více než 500 budov. Mnoho budov, pavilonů, chrámů, svatyní, zahrad a rybníků plných lotosových květů se dochovalo dodnes.

Datsan Gunzechoinei, Rusko

Rusko je domovem zhruba 1,5 milionu praktikujících buddhistů. V Petrohradě se nachází Datsan Gunzechoinei, jeden z nejsevernějších buddhistických chrámů na světě. Najdeme v něm tradiční tibetské modlitební mlýnky i secesní detaily a vitrážová okna od slavného ruského mystika Nicholase Roericha.

Klášter Gangtey, Bhután

Každý listopad se místní obyvatelé scházejí na chrámovém nádvoří, aby tančili v kostýmech černých a bílých jeřábů. Vítají tak jeřábi migrující sem na zimu. Mýtický pták Garuda, buddhistický symbol inteligence, je vytesán do vnějších rohů chrámu.

Klášter Kopan, Nepál

Klášter Kopan, který je domovem stovek zpívajících mnichů a zahraničních studentů meditace, se nachází 3,5 míle severovýchodně od Káthmándú. Centrální meditační hala kláštera je zářivě vymalována.

Borobudur, Indonésie

Chrámový komplex Borobudur v centrální Jávě je největším buddhistickým chrámem na světě a obsahuje 3000 basreliéfových soch, 72 mřížových stúp a 504 soch Buddhy. Ty jsou uspořádány do tvaru lotosu. Devět úrovní stoupání z východního schodiště Borobuduru na jeho konečnou stúpu měří zhruba tři míle.

Buddhistický chrám Borobudur
Budhistický chrám Borobudur v Indonésii.

Chrám Thean Hou, Malajsie

„Nebeská královna“, chrám Thean Hou, se dívá na Kuala Lumpur pod stínem posvátného Bodhi, stejného druhu stromu, pod kterým údajně došlo k osvícení Buddhy. Thean Hou je možná nejpůsobivější za soumraku během čínského Nového roku, kdy je osvětlen tisíci červených luceren.

Sledujte nás na sítích

Kontroverze kolem Kicku. Nabídka streamerce s rakovinou za méně? Kyedae reaguje

Streamerka Kyedae a platforma Kick jsou v centru pozornosti kvůli šokujícímu obvinění. Komunita streamerů nevěřícně kroutí hlavou nad zprávami, že Kick údajně nabídl Kyedae horší smlouvu kvůli její diagnóze rakoviny. Podobné situace vyvolávají vlnu nevole. Základna se bouří. Bude toto obvinění znamenat konec Kicku?

Mindy Kaling na své 45. narozeniny překvapila fanoušky: Oznámila narození třetího dítěte

Americká herečka Mindy Kaling je už trojnásobnou matkou. O šťastnou novinu se podělila v pondělí, kdy zároveň oslavila své 45. narozeniny. Na Instagramu napsala, že v únoru porodila holčičku jménem Anne.

Ženy promluvily, jak podle nich vypadá ideální chlap. Je tu 1 zásadní předpoklad

Vysoký, ramenatý, inteligentní, bohatý? Ženy zmiňují jiné nároky. Často docela skromné. Ačkoli pro některé i tak těžko splnitelné. Plus mají kliďasové, co se týká vzhledu, většinou mají přednost silnější muži.

Nové GLE. Luxusní obr, co uchvátí designem i praktičností

Mercedes-Benz GLE vtrhnul na automobilovou scénu a rozhodně má co nabídnout. Jeho impozantní design, nabité technologie a nadstandardní komfort z něj dělají jasného favorita pro ty, kteří požadují to nejlepší. I když cena atakuje více jak 2 miliony korun, za tuhle sumu dostaneme skutečné maximum. Lidé navíc ocení výkon. Ten je abnormální. 

Nový model CFMoto 500SR. Ohromující design a nabitá výbava

Fotky a videa CFMoto 500SR naznačovaly spíše drsný motorkářský styl s hranatými prvky. Ale produkční verze, kterou vidíme v nejnovějších materiálech, je úplně jiná. CFMoto ukazuje, že chystá stroj, který pořádně zamíchá kartami na silnicích. 500SR nebude pro žádné začátečníky. 

DOPORUČUJEME

Na Sicílii se opět nabízejí levné domy. Vyvolávací cena 3 eura

V roce 2019 se jihoitalská vesnice Sambuca di Sicilia stala virálním místem pro prodej domů za pouhé 1 euro. Pokud jste promeškali příležitost, nyní máte druhou šanci.

5 nejkrásnějších přírodních památek na řeckých ostrovech

Krása Iónského a Egejského moře vás přiměje zamilovat se do Řecka. A jako by nestačily úchvatné pláže, zátoky a hluboká modrá obloha, na některých ostrovech se nacházejí i méně známé přírodní poklady.

Chcete žít v Thajsku? Tato nová víza pro digitální nomády by mohla být vaší šancí

Thajsko je již dlouho oblíbenou základnou digitálních nomádů. Až dosud však nebyli oficiálně vítáni. V příštích týdnech bude v zemi zavedeno dlouho očekávané vízum pro digitální nomády, které umožní pracovat na dálku až jeden rok.

Tento portugalský ostrov byl vyhlášen nejkrásnějším plážovým letoviskem Evropy

V letošním 31. ročníku soutěže World Travel Awards se do centra pozornosti dostalo mnoho evropských destinací. Není překvapením, že Portugalsko si odneslo velké množství ocenění.

Lanýže, Nutella a víno: Vydejte se na železniční dobrodružství po italském regionu Piemont

Severozápadní italský region Piemont je krajem kopců pokrytých vinicemi, lesů plných lanýžů a restaurací oceněných michelinskými hvězdami. Nyní po něm můžete snadno cestovat vlakem.

NEJNOVĚJŠÍ

Kontroverze kolem Kicku. Nabídka streamerce s rakovinou za méně? Kyedae reaguje

Streamerka Kyedae a platforma Kick jsou v centru pozornosti kvůli šokujícímu obvinění. Komunita streamerů nevěřícně kroutí hlavou nad zprávami, že Kick údajně nabídl Kyedae horší smlouvu kvůli její diagnóze rakoviny. Podobné situace vyvolávají vlnu nevole. Základna se bouří. Bude toto obvinění znamenat konec Kicku?

Mindy Kaling na své 45. narozeniny překvapila fanoušky: Oznámila narození třetího dítěte

Americká herečka Mindy Kaling je už trojnásobnou matkou. O šťastnou novinu se podělila v pondělí, kdy zároveň oslavila své 45. narozeniny. Na Instagramu napsala, že v únoru porodila holčičku jménem Anne.

Ženy promluvily, jak podle nich vypadá ideální chlap. Je tu 1 zásadní předpoklad

Vysoký, ramenatý, inteligentní, bohatý? Ženy zmiňují jiné nároky. Často docela skromné. Ačkoli pro některé i tak těžko splnitelné. Plus mají kliďasové, co se týká vzhledu, většinou mají přednost silnější muži.

Nové GLE. Luxusní obr, co uchvátí designem i praktičností

Mercedes-Benz GLE vtrhnul na automobilovou scénu a rozhodně má co nabídnout. Jeho impozantní design, nabité technologie a nadstandardní komfort z něj dělají jasného favorita pro ty, kteří požadují to nejlepší. I když cena atakuje více jak 2 miliony korun, za tuhle sumu dostaneme skutečné maximum. Lidé navíc ocení výkon. Ten je abnormální. 

Nový model CFMoto 500SR. Ohromující design a nabitá výbava

Fotky a videa CFMoto 500SR naznačovaly spíše drsný motorkářský styl s hranatými prvky. Ale produkční verze, kterou vidíme v nejnovějších materiálech, je úplně jiná. CFMoto ukazuje, že chystá stroj, který pořádně zamíchá kartami na silnicích. 500SR nebude pro žádné začátečníky.