9.1 C
Czech
Středa 28. února 2024

20 nejkrásnějších buddhistických chrámů na světě

Mezi polovinou šestého a čtvrtého století před naším letopočtem vznikl v severovýchodní Indii buddhismus. Brzy se rozšířil po celém asijském subkontinentu, kde ovlivnil duchovní a kulturní praktiky, umění a architekturu. Tradiční buddhistické chrámy často odrážejí architektonické styly regionu, všechny jsou ale navrženy tak, aby usnadňovaly tichou reflexi a meditaci.

Dnes asi půl miliardy lidí na celém světě praktikuje buddhismus, který je postaven na principech, jako jsou čtyři vznešené pravdy a snaha o nirvánu. Etiketa v buddhistických chrámech je stejná, ať už navštívíte kteroukoli zemi. Návštěvníci by si měli u dveří sundat boty, nosit oděv zakrývající kolena a ramena a být potichu. Když se mniši modlí, nerušte je zuřivým fotografováním. Těchto 20 buddhistických chrámů rozhodně stojí za návštěvu.

Bagan, Myanmar

V někdejším královském městě Bagan se nacházelo odhadem 10 tisíc buddhistických struktur. Dnes zbývá zhruba 2 tisíce chrámů a pagod v různém stupni chátrání. Mezi nimi se vinou prašné stezky a v časných hodinách dokreslují atmosféru desítky horkovzdušných balónů vznášejících se v ranním oparu.

Wat Benchamabophit, Thajsko

Chrám Wat Benchamabophit v Bangkoku byl dokončen v roce 1911 a je celý postaven z italského mramoru. Klenuté vitráže zobrazují anděly. Galerie chrámu obsahuje 52 soch Buddhy na jednotlivých sloupech.

buddhistický chrám Wat Benchamabophit

Wat Benchamabophit

Seiganto-ji, Japonsko

Seiganto-ji je lesy obklopené útočiště pro Tendai, racionalistickou školu buddhismu, která věří ve stále se měnící existenci. Je také zastávkou na dvou různých poutních cestách: stezka Saigoku s 33 chrámy a starobylá Kumano Kodo, jedna z pouhých dvou poutních stezek na světě zapsaných na seznamu UNESCO.

Wat Rong Khun, Thajsko

Wat Rong Khun v severním Thajsku byl navržen a financován výhradně thajským malířem Chalermchai Kositpipatem. Je proslavený díky své sněhově bílé barvě.  Zrcadlové mozaiky pokrývají fasády a vyobrazení Spider Mana, Michaela Jacksona a Hello Kitty zdobí barevný interiér hlavního chrámu.

buddhistický chrám Wat Rong Khun
Wat Rong Khun

Paro Taktsang, Bhután

Do tohoto chrámu vysoko na útesu se dá dostat pouze po strmém výstupu kolem vodopádů, modlitebních kol a tibetské čajovny s výhledem. Padmasambhava, guru odpovědný za přinesení buddhismu do Bhútánu, údajně meditoval tři roky v jeskyních Paro Taktsang poté, co tam přiletěl na zádech magické tygřice. Chrám má díky tomu přezdívku „Tygří hnízdo“.

Taung Kalat, Myanmar

Třicet sedm soch nat (starodávných duchů), vyobrazených v lidské podobě, stojí na úpatí 777 schodů. Ty vedou ke dveřím Taung Kalat, malého chrámu dramaticky posazeného na vrcholu sopečné hory vysoké 557 stop v centrální části Myanmaru.

Wat Xieng Thong, Laos

Posvátné místo laoských korunovací a novoročních festivalů. Jméno Wat Xieng Thong lze přeložit jako „zlaté město“ nebo „plamenný strom“. Je elegantně umístěný nad řekou Mekong a zadní stěna chrámu jiskří barevnou mozaikou.

Man Mo, Hong Kong

Buddhistický a taoistický chrámu Man Mo byl postaven v roce 1847 na počest boha literatury (Man) a boha války (Mo).

Trấn Quốc Pagoda, Vietnam

Pagoda Trấn Quốc ze 6. století se vznáší na malém ostrůvku v jezeře uprostřed města Hanoj. Jedenáctipatrová červená pagoda chrámu je zakončena devítipatrovým kamenným lotosovým květem. Zlaté a bronzové sochy zdobí oltáře v celém chrámu.

buddhistický chrám pagoda Trấn Quốc
Pagoda Trấn Quốc

Kye Gompa, India

Zasazený v Himalájích ve výšce 4166 metrů nad mořem, tento chrám byl založen před více než tisíci lety. Bohatý na nástěnné malby je příkladem vrstvené pasadské architektury, tzv. „tvrz-klášter“. Cizinci sem často jezdí na delší duchovní pobyty.

buddhistický chrám Kye Gompa
Chrám Kye Gompa

Bửu Long Pagoda, Vietnam

Nachází se čtyřicet pět minut východně od Ho Či Minova města. Tyrkysový bazén odráží bílé zdi chrámu a zlaté věže. V nejvyšší pagodě jsou umístěny slavné památky, včetně śarīra, drobných perel a krystalů, o nichž se říká, že se objevují ve spálených pozůstatcích nejosvícenějších buddhistických učitelů.

Mahabodhi, Indie

Chrám Mahabodhi je jedním z nejposvátnějších míst buddhistické pouti a jeho historie sahá více než 2000 let zpátky. Obří strom Bodhi západně od hlavního chrámu je považován za přímého potomka stromu, pod nímž Buddha dosáhl osvícení.

Byodo-In, Havaj

Tento chrám je replikou původního chrámu Byodo-In v Kjótu. Byl postaven k oslavě stého výročí prvních japonských přistěhovalců na Havaji. Uvnitř se zlatý Amida Buddha tyčí do výše více než devět stop. Po areálu chrámu se potulují pávi, černé labutě a želvy.

Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat je největší náboženská struktura, která byla kdy postavena. Původně byla věnována hinduistickému bohu Višnuovi, koncem 12. století ho ovšem kambodžský lid zasvětil Theravadskému buddhismu. Angkor, rozkládající se na ploše 401 akrů, byl kdysi velkoměstem navštěvovaným poutníky z celého světa.

Palác Gyeongbokgung, Jižní Korea

Palác Gyeongbokgung, který byl zasazen do svěžího zeleného útočiště mezi pohořím Bukansan a skleněnými mrakodrapy v Soulu, se kdysi skládal z více než 500 budov. Mnoho budov, pavilonů, chrámů, svatyní, zahrad a rybníků plných lotosových květů se dochovalo dodnes.

Datsan Gunzechoinei, Rusko

Rusko je domovem zhruba 1,5 milionu praktikujících buddhistů. V Petrohradě se nachází Datsan Gunzechoinei, jeden z nejsevernějších buddhistických chrámů na světě. Najdeme v něm tradiční tibetské modlitební mlýnky i secesní detaily a vitrážová okna od slavného ruského mystika Nicholase Roericha.

Klášter Gangtey, Bhután

Každý listopad se místní obyvatelé scházejí na chrámovém nádvoří, aby tančili v kostýmech černých a bílých jeřábů. Vítají tak jeřábi migrující sem na zimu. Mýtický pták Garuda, buddhistický symbol inteligence, je vytesán do vnějších rohů chrámu.

Klášter Kopan, Nepál

Klášter Kopan, který je domovem stovek zpívajících mnichů a zahraničních studentů meditace, se nachází 3,5 míle severovýchodně od Káthmándú. Centrální meditační hala kláštera je zářivě vymalována.

Borobudur, Indonésie

Chrámový komplex Borobudur v centrální Jávě je největším buddhistickým chrámem na světě a obsahuje 3000 basreliéfových soch, 72 mřížových stúp a 504 soch Buddhy. Ty jsou uspořádány do tvaru lotosu. Devět úrovní stoupání z východního schodiště Borobuduru na jeho konečnou stúpu měří zhruba tři míle.

Buddhistický chrám Borobudur
Budhistický chrám Borobudur v Indonésii.

Chrám Thean Hou, Malajsie

„Nebeská královna“, chrám Thean Hou, se dívá na Kuala Lumpur pod stínem posvátného Bodhi, stejného druhu stromu, pod kterým údajně došlo k osvícení Buddhy. Thean Hou je možná nejpůsobivější za soumraku během čínského Nového roku, kdy je osvětlen tisíci červených luceren.

Sledujte nás na sítích

Generální ředitel společnosti Ryanair varuje před zdražením letních tarifů kvůli omezené dostupnosti letadel

Generální ředitel Ryanairu Michael O’Leary varoval, že lidé plánující letní dovolenou mohou čelit nárůstu cen letenek kvůli nedostatku dostupných letadel.

Čeští tenisté zazářili v Dubaji: Menšík i Lehečka postupují do dalších kol

Jiří Lehečka a Jakub Menšík ukázali ve svých zápasech na turnaji v Dubaji skvělý tenis a oba postupují do dalších kol. Lehečka v těžkém boji zdolal Mártona Fucsovicse a Menšík si poradil s Bornou Čoričem.

Xiaomi Watch 2 debutují na světovém trhu s konkurenceschopnou cenou a působivou výdrží baterie

Hodinky Xiaomi Watch 2, které nedávno debutovaly na celosvětové úrovni, je nyní možné zakoupit v Evropě za vysoce příznivou cenu 199 euro (necelých 5000 korun). Chytré hodinky, které byly poprvé představeny v Číně, jsou již od minulého týdne zařazeny do nabídky několika prodejců v různých evropských zemích.

Jak se stát výraznou ženou, která fascinuje muže? Buďte na sebe přísná!

Nic není předem dané ani ztracené. Je jen na nás, do jaké role se pasujeme. Každá žena může zazářit. Jde jen o to, vystoupit ze svého vyhřátého pohodlí. I punc femme fatale stojí úsilí!

Studie: Mikroplasty byly nalezeny v každé testované lidské placentě

Mikroplasty byly nalezeny v každé placentě testované ve studii, což vědce znepokojuje ohledně potenciálních zdravotních dopadů na vyvíjející se plody. O problematice napsal deník The Guardian.

DOPORUČUJEME

Víno se potkává s cestováním: Nové letiště ve Florencii bude mít na střeše vinici

Na střeše florentského letiště by se brzy mohl objevit neobvyklý prvek – vinice o rozloze 7,7 hektaru. Nejedná se o pouhou okrasu. Letiště si bude samo vyrábět vlastní víno.

Už vás nebaví létání s miniaturními lahvičkami tekutin? Máme pro vás dobrou zprávu

Nové 3D skenery by mohly znamenat konec frustrujících limitů tekutin na letištích. Bude to mít dopad na bezpečnost létání?

Za čajem a čajovým rituálem do Maroka či španělské Granady

Čaj je v Maroku a v celém regionu všudypřítomný, podává se ke každému jídlu od snídaně až po večeři a jako osvěžující povzbuzení během celého dne. A rituál podávání je nezaměnitelný.

Lázně na rybím trhu? V Japonsku je to možné

Největší japonský rybí trh rozšiřuje nabídku o lázně a 65 restaurací, aby přilákal více návštěvníků. V gurmánské destinaci se tak nyní můžete najíst a odpočinout si.

Od klikatých řek po zlaté pláže. Valencie je snem cyklistů

Valencie, která se koupe ve středomořském slunci a je korunována jako Evropské zelené hlavní město roku 2024, láká cestovatele příslibem udržitelných krás. Je jako stvořená pro cyklistickou dovolenou.

NEJNOVĚJŠÍ

Generální ředitel společnosti Ryanair varuje před zdražením letních tarifů kvůli omezené dostupnosti letadel

Generální ředitel Ryanairu Michael O’Leary varoval, že lidé plánující letní dovolenou mohou čelit nárůstu cen letenek kvůli nedostatku dostupných letadel.

Čeští tenisté zazářili v Dubaji: Menšík i Lehečka postupují do dalších kol

Jiří Lehečka a Jakub Menšík ukázali ve svých zápasech na turnaji v Dubaji skvělý tenis a oba postupují do dalších kol. Lehečka v těžkém boji zdolal Mártona Fucsovicse a Menšík si poradil s Bornou Čoričem.

Xiaomi Watch 2 debutují na světovém trhu s konkurenceschopnou cenou a působivou výdrží baterie

Hodinky Xiaomi Watch 2, které nedávno debutovaly na celosvětové úrovni, je nyní možné zakoupit v Evropě za vysoce příznivou cenu 199 euro (necelých 5000 korun). Chytré hodinky, které byly poprvé představeny v Číně, jsou již od minulého týdne zařazeny do nabídky několika prodejců v různých evropských zemích.

Jak se stát výraznou ženou, která fascinuje muže? Buďte na sebe přísná!

Nic není předem dané ani ztracené. Je jen na nás, do jaké role se pasujeme. Každá žena může zazářit. Jde jen o to, vystoupit ze svého vyhřátého pohodlí. I punc femme fatale stojí úsilí!

Studie: Mikroplasty byly nalezeny v každé testované lidské placentě

Mikroplasty byly nalezeny v každé placentě testované ve studii, což vědce znepokojuje ohledně potenciálních zdravotních dopadů na vyvíjející se plody. O problematice napsal deník The Guardian.