22.2 C
Czech
Pondělí 7. července 2025

7 věcí, které byste měli vědět, než navštívíte Cusco, Peru

Nejstarší obydlené město Jižní Ameriky a hlavní město říše Inků. Cusco je vrcholem každého peruánského itineráře. Na co se připravit?

Reklama

Od etikety fotografování až po vyhýbání se výškové nemoci, zde je to, co potřebujete vědět, než se vydáte do takzvaného pupku světa.

Připravte se na nadmořskou výšku

Cusco je s výškou 3 339 metrů nad mořem již výše než většina evropských lyžařských středisek. Zatímco někteří lidé mají to štěstí, že netrpí žádnými příznaky, mnoho cestovatelů uvádí v prvních dnech pocity nevolnosti, bolesti hlavy, závratě a neklidný spánek. Nejlepším způsobem, jak se tomu vyhnout, je pomalá aklimatizace na nadmořskou výšku.

Můžete to udělat tak, že do Cusca pojedete pár dní po souši a zastavíte se v několika městech v nižší nadmořské výšce. Pokud musíte letět přímo do Cusca, ujistěte se, že po přistání pijte hodně kokového čaje a první dva dny si dejte klid. Pokud víte, že trpíte na výškovou nemoc, možná by stálo za to navštívit svého lékaře pro prášky na předpis.

Reklama

Alespoň dva dny klidu před túrou

Není to zas tak moc. Den poté, co dorazíte, si odpočiňte a nevyrážejte na Stezku Inků, Salkantay nebo Rainbow Mountain. Mnoho cestovatelů spěchá. Je velmi lákavé mít turistické výlety zarezervované na další den. Pokud však na nadmořskou výšku zareagujete špatně, na trek stejně nevyrazíte a akorát přijdete o peníze. Vzhledem k tomu, že je toho v Cuscu tolik k vidění, budete stejně rádi, že máte dva dny navíc.

Město nejlépe prozkoumáte pěšky

Chůze je v Cuscu nutností. I když je kolem spousta taxíků a autobusů, centrum města je poměrně kompaktní a snadno se dá prozkoumat pěšky. Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv. Dlažební kostky nejsou rozhodně vhodné pro roztomilé vysoké podpatky.

Počasí je proměnlivé

Pokud přijedete mezi říjnem a dubnem, nezapomeňte si vzít bundu do deště. Pokud jste zde od května do září, budete mít s největší pravděpodobností jasné, suché a někdy horké dny. Teploty však i tak mohou v noci klesnout hluboko pod bod mrazu. Ať tak či onak, v této nadmořské výšce se počasí může rychle změnit bez ohledu na roční období. Protože obchody s vybavením v Cuscu mohou být extrémně drahé, počítejte s tím už při balení.

Fotky místních jsou málokdy zdarma

Nebudete muset být v Cuscu dlouho a uvidíte tradičně oblečené ženy, jak se procházejí se svými alpakami po ulicích. Živí se pózováním na turistických fotografiích. Pokud je vyfotíte, je základním předpokladem dát jim spropitné. Nezapomeňte před pořízením fotografie požádat o svolení každého místního – ať už se turistickými fotografiemi živí či nikoli.

Pusťte se do smlouvání

Cusco je skvělé místo pro nákup uměleckých šperků, textilu a umění. Abyste se však dostali na rozumnou cenu, budete muset tvrdě smlouvat. Zdejší obchodníci mají spoustu praxe, takže se docela dobře drží. Trik? Prozkoumejte okolí, získejte přehled o aktuálních cenách a nebojte se odejít, pokud prodej nebude probíhat podle vašich představ. Brzy zjistíte, zda vaše nabídka nebyla příliš nízká.

    Budete potřebovat delší dobu, než jste mysleli

    S velkým důrazem na Machu Picchu a stezku Inků projíždí mnoho návštěvníků Cuscem příliš rychle. Pokud jste si zde dali jen jeden nebo dva dny, je pravděpodobné, že přijdete o všechny zvláštnosti, které dělají Cusco výjimečným. Díky spoustě barů, restaurací, trhů a kaváren k prozkoumání, stejně jako množství muzeí, koloniálních budov, ruin Inků a dobrodružných jednodenních výletů do nedalekých hor zde můžete snadno vyplnit celý týden.

    Reklama

    Sledujte nás na sítích

    Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

    Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

    iPhone 17 Pro Max dostane větší baterii než kdy dřív

    Apple chystá na září premiéru iPhonů 17 a už teď je jasné, že rozdíl mezi modely Pro a Pro Max bude letos výraznější než obvykle. Největší změna se týká baterie. Pro Max má dostat dosud nejvyšší kapacitu v historii iPhonů.

    Josef Dostál a Anežka Paloudová mají syna

    Olympijský vítěz Josef Dostál a reprezentantka Anežka Paloudová se stali rodiči. Na sociálních sítích oznámili narození prvního potomka. Dali mu jméno Jonatán.

    Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

    Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

    Zemřel herec Julian McMahon. Hvězda seriálu Plastická chirurgie s. r. o. podlehla rakovině

    Australský herec Julian McMahon, českým divákům známý především z televizních seriálů Čarodějky a Plastická chirurgie s. r. o., zemřel ve věku 56 let. Podle vyjádření jeho manželky Kelly McMahon podlehl rakovině.

    Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

    Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

    Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

    Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

    Sparta je blízko dohodě s Bolognou. Vitík by mohl odejít za rekordní sumu

    Sparta dokončuje přestup dvadvacetiletého Martina Vitíka do italské Bologni. Český reprezentant má podle několika zdrojů odejít za částku kolem 15 milionů eur, tedy přibližně 375 milionů korun. Půjde tak o jeden z nejdražších přestupů v historii klubu.

    Ozzy Osbourne se chystá na svůj poslední koncert. Fanoušci show budou moci sledovat online

    Fanoušci heavy metalu se v sobotu dočkají mimořádného rozloučení. Ozzy Osbourne a původní sestava kapely Black Sabbath vystoupí naposledy společně. Show se také bude streamovat, a to s dvouhodinovým zpožděním.

    Naughty Dog chystá NPC postavy řízené umělou inteligencí. Revoluce v hraní se blíží 

    Studio Naughty Dog, známé především díky sériím The Last of Us a Uncharted, se podle nově zveřejněné pracovní nabídky chystá výrazně využívat umělou inteligenci při tvorbě dialogů pro NPC postavy. AI by se měla poprvé zásadně uplatnit v jejich chystané hře Intergalactic: The Heretic Prophet, která slibuje odvážný odklon od všeho, co dosud studio vytvořilo.

    Je tu nové Porsche 911 Carrera 4S pro rok 2026

    Porsche rozšiřuje nabídku modelové řady 911 o nové varianty s pohonem všech kol – Carrera 4S Coupé, Cabriolet a Targa 4S. Po loňském faceliftu přichází další krok s větším výkonem, lepší výbavou a – jak už bývá zvykem – vyšší cenou.

    K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

    Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

    TikTok zaplavily rasistická videa vytvořená pomocí umělé inteligence

    Na TikToku kolují krátká videa plná rasistických stereotypů. Podle organizace Media Matters, která se zaměřuje na kontrolu médií, mnohá z nich vznikla pomocí nástroje Google Veo 3. Přestože mají platformy přísná pravidla, některé klipy nasbíraly miliony zhlédnutí.

    Žena se přestěhovala na výletní loď, stráví tam 15 let

    Sharon Lane (77 let) si vždy chtěla koupit chatu a přestěhovat se do ní. Nakonec se však rozhodla pro radikálnější řešení. Kalifornii vyměnila za luxusní výletní rezidenční loď. Na otevřeném moři stráví 15 let. Život na výletní lodi je poměrně novým konceptem, zájem o něj však roste.

    Konec obřích výletních lodí v Cannes. Město zavede od roku 2026 limity

    Cannes od ledna 2026 zakáže kotvení výletním lodím, které převážejí více než tisíc pasažérů. Město se tak přidává k dalším evropským destinacím, které bojují s masovým turismem.
    Reklama

    DOPORUČUJEME

    Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

    Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

    Konec obřích výletních lodí v Cannes. Město zavede od roku 2026 limity

    Cannes od ledna 2026 zakáže kotvení výletním lodím, které převážejí více než tisíc pasažérů. Město se tak přidává k dalším evropským destinacím, které bojují s masovým turismem.

    Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

    Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

    Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

    Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

    Zapomenuté klenoty italské Apulie, kde se zastavil čas

    Na patě italské boty se rozprostírá krajina, která působí jako vystřižená z pohádky. Apulie nabízí víc než jen ikonické trulli a slunce nad vinicemi. Její středověké vesnice si zachovaly historické kouzlo i živou atmosféru plnou lokálních zvyků, chutí a vůní.

    NEJNOVĚJŠÍ

    Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

    Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

    iPhone 17 Pro Max dostane větší baterii než kdy dřív

    Apple chystá na září premiéru iPhonů 17 a už teď je jasné, že rozdíl mezi modely Pro a Pro Max bude letos výraznější než obvykle. Největší změna se týká baterie. Pro Max má dostat dosud nejvyšší kapacitu v historii iPhonů.

    Josef Dostál a Anežka Paloudová mají syna

    Olympijský vítěz Josef Dostál a reprezentantka Anežka Paloudová se stali rodiči. Na sociálních sítích oznámili narození prvního potomka. Dali mu jméno Jonatán.

    Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

    Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

    Zemřel herec Julian McMahon. Hvězda seriálu Plastická chirurgie s. r. o. podlehla rakovině

    Australský herec Julian McMahon, českým divákům známý především z televizních seriálů Čarodějky a Plastická chirurgie s. r. o., zemřel ve věku 56 let. Podle vyjádření jeho manželky Kelly McMahon podlehl rakovině.
    Reklama
    Reklama
    Reklama