Ve skotském Port Glasgow se nachází usedlost zvaná Clune Park, která je také přezdívána „skotským Černobylem“. Město na Ukrajině, v roce 1986 zničené jadernou havárií, totiž silně připomíná. Navzdory zdevastovanému prostředí tu však stále žijí lidé. Reportáž z místa exkluzivně přinesla skupina průzkumníků.
Clune Park je opuštěná čtvrť Port Glasgow, druhého největšího města ve skotské oblasti Inverclyde. Tamější domy, převážně bytovky s celkem 430 byty, už po řadu let zůstávají vylidněné a chátrají. Přesto tu zůstává několik obyvatel, kteří místo odmítají odpustit, ačkoli už dávno není bezpečné.
Estate dubbed 'Chernobyl' where 20 brave souls still live despite 'keep out' signshttps://t.co/BE4OiQo4Pp pic.twitter.com/mRuTdxOzgR
— Daily Star (@dailystar) July 28, 2022
Kdysi tu bydlela prosperující komunita. Byl zde kostel (zavřený v roce 1997), základní škola (zavřená v roce 2008), z obytných center tu zůstala jen dvě. Ta byla ponechána napospas osudu se zabedněnými okny, uvnitř hnijící. Poté, co bylo místo poničeno žháři, stalo se nejlevnějším pro nákup nemovitostí v Británii. Jeden z bytů byl prodán v přepočtu za pouhých 200 000 korun.
Byty plné vybavení
Místní radnice usiluje o to, aby byly zdejší zchátralé a již životu nebezpečné stavby srovnány se zemí buldozery. Vedou se o tom dlouhé nekončící spory se soukromými pronajímateli, kteří odmítají své nemovitosti prodat. Demolici blokuje celkem dvacet zde žijících lidí. „Představte si Černobyl, přesně tak to tam vypadá,“ řekl radní Inverclyde Council, Stephen McCabe. Daily Star zveřejnil svědectví skupiny městských průzkumníků, kteří se odvážili toto území, které lemují varovné nápisy „Nebezpečné stavby, nezdržujte se zde“, navštívit a zdokumentovat.
Fotografie zevnitř Clune Parku ukazují opuštěné domy v jejich syrové realitě. Jsou plné vybavení, jako by obyvatelé opouštěli své domovy ve spěchu. Na jedné z fotografii je matrace a koberec v pokoji, na další je zachycen dopis adresovaný bývalému nájemci. Zůstal nedotčen. Na kuchyních a koupelnách jsou pak jasně vidět škody způsobené požárem. Oloupané stěny, popraskané zdi.
Jeden z členů výpravy, šestadvacetiletý Kyle Urbex, nevěřil svým očím, když mezi rozvalinami potkal lidi, kteří tam stále bydlí. „Jedna z věcí, která mě nejvíce zasáhla, byla, že v některých z bytovek stále žijí lidé. V některých objektech bylo stále spoustu nábytku a věcí, jako by si jen někdo odběhnul ven a už se nikdy nevrátil,“ líčil dojmy.
Řízení o demolici zatím bez výsledku
„Venku najednou potkáte lidi, kteří tu stále žijí normálním životem, i když 80 % domů je tu opuštěných,“ pokračoval průzkumník. „Je svým způsobem smutné, vidět takhle místo, na kterém kdysi bývala prosperující společnost,“ dodal. Během prozkoumávání 45 čtyřpatrových činžovních domů, Kyle mnohdy zaslechl pohyb lidí bydlících v okolních bytech. Právě ti bojují za to, aby Clune Park nebyl zbořen. Poslední kolo jednání se dvěma hlavními pronajímateli skončilo v lednu bez úspěchu.