New York, známý jako „město snů“, je rájem snílků, umělců a podnikatelů, kteří se hrnou do betonové džungle v honbě za příležitostmi. Existuje nespočet tipů, co zde vidět, dělat a jíst. Tady je pár věcí, které byste ovšem měli vědět předtím, než se vaše letadlo dotkne přistávací dráhy.
Plánujte s časovou rezervou
Newyorčané budou vždy říkat, že dostat se téměř kamkoliv ve městě trvá dvacet minut. Počítejte však raději se třiceti. Minimálně. S bezpočtem žlutých taxíků, vozů Uber a newyorským metrem je cestování většinou snadné. Ale připravte se na zpoždění metra, dopravní zácpy, zastavené linky a další podobné věci, které sice nejsou plánované, ale dějí se často. Nechte si časovou rezervu.

Vyhýbejte se prázdným vagónům metra
Přijíždí vlak s cestujícími namačkanými jako sardinky. S výjimkou jednoho záhadně opuštěného vagónu. Turisté přiběhnou v domnění, že trefili jackpot. No, pokud jsou místní nacpaní v ostatních vagónech, mají k tomu důvod. Možná ve 40 stupních nad nulou nefunguje klimatizace. Nebo zápach učinil vagón neobyvatelným. Ať už je důvod jakýkoli, vyhněte se mu.
Nezastavujte se zničehonic
Existuje jeden jistý způsob, jak naštvat Newyorčana. A to zastavit uprostřed chodníku, abyste si něco vyfotili. Město víří pohybem, který připomíná dobře zorganizovaný tanec. Takže když skupinka turistů zničehonic zastaví a začne fotit Empire State Building, způsobí zmatek a frustraci místním. Proto pokud chcete fotit, ustupte nejdřív na stranu, ven z pohybujícího se davu.

Jak je to se spropitným
Spropitné je vždy záludná otázka při návštěvě jakéhokoli nového města. V New Yorku je spropitné nutností pro taxikáře, restaurace, poslíčky a další služby. Obecným pravidlem je, že spropitné se dává mezi 15 % až 20 % z vašeho účtu. Většina žlutých taxíků má automatický platební systém, kde si můžete vybrat procento spropitného, které chcete přidat k jízdnému.
Jízda na East River Ferry
Skvělým způsobem, jak si prohlédnout New York a zachytit jeho hvězdné panorama, je East River Ferry. Tento místní trajekt jezdí po East River se zastávkami od Long Island City v Queensu až do finanční čtvrti na dolním Manhattanu. Jednosměrná jízdenka na trajekt je ve srovnání s kartou metra MTA za 2,75 USD o něco dražší. Stojí 4 USD, ale výhledy, čerstvý vzduch a minimální davy vynahradí rozdíl v ceně.
Jak se dostat z letiště
Dvě hlavní letiště v New Yorku jsou LaGuardia a mezinárodní letiště JFK. Po opuštění obou letišť budete zaplaveni možnostmi dopravy do samotného města. Dejte si pozor na „cikánské taxíky“, což jsou neoficiální taxislužby, které nevědomým turistům účtují vyšší sazby.
Místo toho si objednejte Uber nebo navštivte stanoviště oficiálních žlutých taxíků. Pro ještě levnější alternativu můžete jet AirTrain z JFK na zastávku Howard Beach a chytit místní metro. Nebo jeďte autobusem M80 z LaGuardia, který nabízí spojení na Manhattan.

Jak si zavolat taxi ve městě
Díky filmům a televizním pořadům se přivolání taxíku v New Yorku jeví jako jednoduchá a zábavná záležitost. Prostě vykročíte na ulici na vysokých jehlových podpatcích, zvednete paži s cinkajícími náramky do vzduchu a sledujete, jak tři taxíky se skřípěním zastavují u vašich nohou. Realita je trochu jiná. Chcete-li si přivolat taxík v NYC, dávejte pozor na ty vozy, jimž svítí na střeše nástavce. Pokud taxi nemá rozsvícené světlo, pak je již obsazen. Jestliže taxikář rozsvítil svá světla „Off Duty“, nezastaví nikomu.
Ušetřete peníze za prohlídku
Život v New Yorku je drahý, ale jeho návštěva nemusí být. New York CITYPass je skvělý způsob, jak navštívit řadu městských atrakcí, přeskočit fronty a ušetřit na cenách vstupného. Od Empire State Building až po observatoř Rockefellerova centra „Top of the Rock“, nestát ve frontách je opravdu zásadní. Jinak nic nestihnete.
U některých muzeí, jako je například The Metropolitan Museum, jsou ceny vstupného formou daru, tzn. dobrovolné. I když je doporučená cena vstupenky 25 USD pro dospělé, lze zaplatit pouze takovou částku, kterou si můžete dovolit.
Podívejte se na Times Square a pokračujte dál
Když lidé myslí na New York, často si vybaví Times Square. Rušná křižovatka je historickým místem ve městě. Je pojmenována po ústředí The New York Times, které se tam přestěhovalo v roce 1904. V 70. letech mělo náměstí špatnou pověst, nyní je ovšem epicentrem města.
Přeplněné, chaotické, oslnivé a předražené jsou jen některá z přídavných jmen, která vás napadnou při popisu Times Square. Jinými slovy, pořiďte si fotky, projděte se po křižovatce a pak jděte dál, město toho má mnohem víc v nabídce.

Vyrazte i mimo Manhattan
Nájemné na Manhattanu raketově roste. S rostoucím nájemným jsou majitelé malých podniků a obchodů nuceni zavírat, nebo se stěhovat do vnějších čtvrtí. Okouzlující obchody a hvězdné restaurace se objevují po celém Brooklynu a Queens, zatímco Newyorčané míří přes řeku za cenově dostupnějším pronájmem.
Manhattan sice nikdy neztratí své kouzlo, ale stojí za to navštívit ostatní městské části kvůli jedinečným obchodům a chutím, které dělají New York tím, čím je.