19.6 C
Czech
Pondělí 14. července 2025

Co se skrývá za profesí programátora

Hned na začátek je dobré uvést, kdo vlastně ten programátor je; představy lidí se totiž velmi různí. Zatímco někdo ho vnímá jako „toho přes počítače“, pro jiného je tvůrcem webů a mobilních aplikací …a jiné skupiny ho zase vnímají jako zbytečně přeplaceného člověka, co sedí celý den u počítače a nic moc nedělá. A ono to je vlastně od každého trochu. Dnes se přitom bez programátora neobejde de facto žádná firma, která chce držet krok s dobou, nebo alespoň částečně „existovat“ na internetu.

Reklama

Kdo je vlastně programátor a co dělá

Názory se dost často různí, a to dokonce i mezi odborníky. Někteří kupříkladu nazývají tuto profesi vývojářem, ačkoliv jeho práce spočívá právě ve vývoji (tedy vymýšlení nových postupů, implementací dílčích částí projektu apod., a musí mít více dovedností), zatímco programátor se zjednodušeně řečeno naučí, co daný programovací jazyk umí, a podle toho píše kód. Nemůže si tedy dělat „co chce“, ale musí se držet nastavených pravidel. Na starost má přitom pouze dílčí úkoly, nikoliv celý projekt.

Kde se programátor uplatní a kolik si vydělá

Zejména junioři se často pokouší podnikat v segmentu tvorby webů, což obvykle dopadne u každého stejně; přestane to dělat. Najít dnes solidního klienta totiž není vůbec snadné, a pokud má být programátor finančně – a de facto i existenčně – závislý na malých zakázkách za pár tisíc, je to docela hazard. Navíc to měsíčně obvykle přinese jen pár desítek tisíc. Jistě, někomu to fungovat může, většina „ajťáků“ se ale nakonec připojí k větší firmě, která mu zajistí dostatek práce a dá mu jistotu (nejen) pravidelné výplaty.

No jenže ne každému to vyhovuje. Být zaměstnán na pozici s vidinou, že se 10 let „nehne z místa“ a bude dělat pořád to samé. Ale naštěstí přináší dnešní doba kvanta možností – třeba takový bodyshop, v jehož rámci vás firmy jako TIP IT Solutions dosadí do pozic ve vybraných společnostech. Uplatnění tak najdete třeba v sektoru bankovnictví či energetiky, v níž budete řešit automatizaci procesů či digitalizaci, a spoustu dalšího. Nemusíte přitom zůstávat na jednom místě.

Některé projekty jsou sice dlouhodobé, jiné ale naopak trvají třeba půl rok, a poté se můžete vrhnout na výzvy zase v jiné firmě. Vydělat si přitom můžete více než zajímavé peníze, neboť finanční ohodnocení patří v segmentu IT k vysoce nadprůměrným, zejména u seniorů. Ti mohou brát už po několika letech zkušeností více jak 100 000 Kč, ale nejlepší klidně i více. Kvalitních a loajálních programátorů si navíc firmy vysoce cení a doslova je zahrnují nejenom penězi, ale i řadou benefitů, jako je třeba full remote work.

Reklama

Na čem vlastně takový programátor pracuje

Samotná náplň práce se liší v závislosti na projektu a specializaci člověka, obecně však dělá programátor vždy to samé – píše kód. Zatímco jeden kóduje back-endové prvky pro banku, aby vše fungovalo, jak má (třeba aby dané tlačítko převedla klienta na žádost o kontokorent), druhý vytváří design webu na základě doporučení UX a UI specialistů. Jasně, jeden klidně může umět obojí, ale i tak pracuje ve většině případů pouze na dílčích úkolech, které mu někdo (projektový manažer, vývojář, architekt…) zadává.

Výsledkem pak může být třeba automatizace schvalovacího procesu, kdy klient bez součinnosti „lidského zaměstnance banky“ sám vyplní veškeré informace, a na druhé straně nebude k jejich vyhodnocení potřeba člověk, neboť to udělá systém. Jiní programátoři se pak zase starají o digitalizaci, díky níž je možné provádět maximum činností na dálku. Díky tomu banka kupříkladu nepotřebuje pro vyřízení kontokorentu kamennou pobočku, protože zvládne vše přes internet.

Programátor se pořád učí, úspěch není zadarmo

Názor na ajťáky je u laické veřejnosti obecně trochu „divný“, neboť se většina lidí zaměřuje pouze na to, co vidět chce – tedy že se programátor při sezení nenadře a ještě je za to královsky placen. Jenže úplně opomíjí, že tomu předcházela dlouhá léta učení se, práce a sbírání zkušeností. Mnoho neúspěchů a zadarmo odpracovaných hodin, když prostě něco nevyšlo. Podstatnou součástí programátorského života je neustálé sebevzdělávání, protože co platilo před 5 lety, je dnes jako pravěk.

Reklama

Sledujte nás na sítích

Kolize černých děr přepsala pravidla astrofyziky

Z vesmíru dorazil vzkaz starý 10 miliard let. Nebyl slyšet, ale otřásl samotnou strukturou času i prostoru. Dvě obří černé díry se srazily a vytvořily něco, co vědci nikdy předtím neviděli. Monstrum, které podle fyzikálních pravidel nemělo vzniknout.

Ghost of Yotei se pochlubil novým gameplayem 

Studio Sucker Punch právě uzavřelo červencovou prezentaci State of Play, která nabídla nejpodrobnější pohled na Ghost of Yotei. Ve dvacetiminutovém gameplay videu nás tvůrčí duo Jason Connell a Nate Fox provedlo novým světem, vylepšeným soubojovým systémem a spoustou novinek, které čekají hráče ještě letos na podzim. Datum vydání je stanoveno na 2. října 2025.

Lamborghini představilo nový supersport Temerario GT3

Lamborghini bez závodních speciálů? To by prostě nebylo ono. Italská automobilka nyní představila svůj první závodní vůz na bázi zcela nového modelu Temerario. Jmenuje se Temerario GT3 a od silniční verze se v mnohém liší. Vůz přichází o hybridní systém, což je nutnost kvůli závodním regulím, a naopak získává řadu vylepšení, která z něj dělají skutečně odlehčený a výkonný okruhový stroj.

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

iOS 26 míří do iPhonů. Kdo se dočká a kdo má smůlu

Apple chystá vydání iOS 26. Nový systém nabídne přepracované uživatelské rozhraní „Liquid Glass“ a další funkce, které sjednocují design napříč zařízeními. Vývojářská verze už je venku, veřejná beta má dorazit v polovině července.

Vanessa Hudgens čeká druhé dítě

Vanessa Hudgens a Cole Tucker rozšíří rodinu. Herečka známá z filmu High School Musical oznámila, že čeká druhé dítě. Novinku sdílela na Instagramu v sérii fotek s těhotenským bříškem.

Iga Swiatek vyhrála první Wimbledon

Polská tenistka Iga Swiatek se zapsala do historie. Ve finále Wimbledonu porazila Američanku Amandu Anisimova za 57 minut 6:0, 6:0. Získala tak svůj první titul na londýnské trávě a zároveň šestý grandslam celkově.

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Justin Bieber vydal nečekané album Swag

Justin Bieber překvapil fanoušky novým albem Swag, které vypustil do světa bez předchozího oznámení. Jde o jeho první studiovou desku od roku 2021. Obsahuje 21 skladeb a řadu hostů, včetně Gunny, Sexyy Red, Lil B, 2 Chainze a Druskiho.

Chytré hodinky s umělou inteligencí pomáhají s koncentrací i novými návyky

Chytré hodinky nejsou jen módní doplněk nebo sportovní pomůcka. S příchodem AI funkcí, jako je Gemini na systému Wear OS, se z nich stává osobní kouč. Pomáhají držet režim, omezit závislost na telefonu a zvládat pracovní tempo bez zbytečných výpadků.

Star Wars Battlefront 2 opět na vrcholu. Osm let stará hra se vrací mezi bestsellery

Pro někoho nepochopitelným způsobem se Battlefront 2 vrátil! Osm let po svém vydání je střílečka od EA opět jednou z nejprodávanějších her – v květnu se vyšplhala až na 12. místo mezi nejvýdělečnějšími tituly v USA.

Chevrolet Silverado EV LT 2025 dokáže překvapit 

Chevrolet přichází s dostupnější verzí svého elektrického pick-upu. Nový Silverado EV LT sice stojí méně než prémiová verze RST, ale zůstává tím, čím byl od začátku – obrovským, těžkým a nepřehlédnutelným kolosem.

PSG rozdrtil Real a jde do finále mistrovství světa klubů

Paris Saint-Germain smetl Real Madrid 4:0 a postoupil do finále klubového šampionátu, kde se v neděli utká s Chelsea. Na stadionu MetLife v New Jersey rozhodla už první půlhodina, kdy Pařížané třikrát skórovali. Čtvrtý zásah přidal Ramos krátce před koncem.

Přehrady na Zemi posunuly póly o více než metr

Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.
Reklama

DOPORUČUJEME

Žena se přestěhovala na výletní loď, stráví tam 15 let

Sharon Lane (77 let) si vždy chtěla koupit chatu a přestěhovat se do ní. Nakonec se však rozhodla pro radikálnější řešení. Kalifornii vyměnila za luxusní výletní rezidenční loď. Na otevřeném moři stráví 15 let. Život na výletní lodi je poměrně novým konceptem, zájem o něj však roste.

Jak přežít vlnu veder a nezbláznit se

Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Když teploty šplhají nad 40 stupňů Celsia, každodenní fungování se mění v boj o přežití. S několika jednoduchými triky však můžete svůj domov i tělo udržet v relativní pohodě.

Jan Pištěk vypráví skryté příběhy. Nová výstava na Pražském hradě ukazuje jeho cestu

Malíř, scénograf a někdejší asistent na akademii. Jan Pištěk vystavuje v Královském letohrádku. Výstava představuje jeho klíčová díla i novou tvorbu.

Dvě medvědí sestry utekly z výběhu a spořádaly týdenní zásoby medu

Záchranáři v Devonu měli v pondělí co dělat. Ze svého výběhu v areálu Wildwood Devon utekly dvě pětileté medvědice a zamířily rovnou do skladu s krmivem. Vydatně se obsloužily medem i dalšími pochoutkami, než je ošetřovatelé během hodiny bezpečně vrátili zpět.

Pozor na tyto mušle, mohou vás i zabít

Turisté si z pláží rádi domů vozí mušle. Většina z nich však neví, že některé mohou být extrémně nebezpečné. O tom se teď přesvědčila influencerka Becky Lee, která z písku sebrala nádhernou barevnou ulitu. Ta však patřila jednomu z nejjedovatějších tvorů oceánu.

NEJNOVĚJŠÍ

Kolize černých děr přepsala pravidla astrofyziky

Z vesmíru dorazil vzkaz starý 10 miliard let. Nebyl slyšet, ale otřásl samotnou strukturou času i prostoru. Dvě obří černé díry se srazily a vytvořily něco, co vědci nikdy předtím neviděli. Monstrum, které podle fyzikálních pravidel nemělo vzniknout.

Ghost of Yotei se pochlubil novým gameplayem 

Studio Sucker Punch právě uzavřelo červencovou prezentaci State of Play, která nabídla nejpodrobnější pohled na Ghost of Yotei. Ve dvacetiminutovém gameplay videu nás tvůrčí duo Jason Connell a Nate Fox provedlo novým světem, vylepšeným soubojovým systémem a spoustou novinek, které čekají hráče ještě letos na podzim. Datum vydání je stanoveno na 2. října 2025.

Lamborghini představilo nový supersport Temerario GT3

Lamborghini bez závodních speciálů? To by prostě nebylo ono. Italská automobilka nyní představila svůj první závodní vůz na bázi zcela nového modelu Temerario. Jmenuje se Temerario GT3 a od silniční verze se v mnohém liší. Vůz přichází o hybridní systém, což je nutnost kvůli závodním regulím, a naopak získává řadu vylepšení, která z něj dělají skutečně odlehčený a výkonný okruhový stroj.

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

iOS 26 míří do iPhonů. Kdo se dočká a kdo má smůlu

Apple chystá vydání iOS 26. Nový systém nabídne přepracované uživatelské rozhraní „Liquid Glass“ a další funkce, které sjednocují design napříč zařízeními. Vývojářská verze už je venku, veřejná beta má dorazit v polovině července.
Reklama
Reklama
Reklama