Japonská raketa H3 měla v úterý během druhého startu opět problémy s motory. Druhý stupeň se nezažehl, což vedlo k rozhodnutí ji zničit. Japonská kosmická agentura JAXA nejen že nedokončila plánovanou misi, neúspěch může mít také neblahý dopad na budoucnost vesmírného programu, píší ABC News a Reuters.
Raketa H3 platí za novou generaci, která má v nadcházejících letech nahradit starší H-2A sloužící více než 20 let. Pohání ji jednodušší a levnější motory zahrnujícími 3D tištěné díly. A právě s motory má očividně japonská kosmická agentura JAXA problémy.
Sedmapadesát metrů dlouhá raketa měla v úterý vynést do kosmu satelit ALOS-3, který sliboval zlepšení schopnosti Japonska reagovat na přírodní katastrofy a díky infračervenému senzoru detekovat balistické střely odpálené ze Severní Koreje.
Japan launches H3 rocket, destroys it over 2nd stage failure https://t.co/Wx31ETRFhE
— MSN (@MSN) March 7, 2023
Raketa sice úspěšně odstartovala ze základny Tanegašima, ale nezažehl druhý stupeň. Řídící středisko ji proto nechalo dálkově zlikvidovat, uvedla mediální společnost ABC News. Zatím není jasné, proč druhý stupeň nezažehl. Pravdu ukáže až vyšetřování.
„Bylo rozhodnuto, že raketa nemůže dokončit svou misi, a tak byl vyslán příkaz k její destrukci,“ cituje agentura Reuters slova komentátora JAXA z živého vysílání startu. „Tak co se stalo? To je něco, co budeme muset při pohledu na všechna data prošetřit.“
Nejde pouze o nezdařenou misi
Původně se předpokládalo, že raketa H3 se vydá do kosmu už v roce 2020. Inženýři však měli problémy s dokončením vývoje motorů. K prvnímu neúspěšnému startu došlo již v únoru. Raketa nezažehla urychlovací motory.
V případě aktuálního nezdaru nejde pouze o nedokončenou misi. „Na rozdíl od prvního zrušení a odložení startu byl tento naprostým selháním,“ řekl profesor z Ósacké univerzity s odbornými znalostmi v oblasti vesmírné politiky.
„To bude mít vážný dopad na budoucí japonskou vesmírnou politiku, vesmírné podnikání a technologickou konkurenceschopnost,“ vysvětlil expert. JAXA selhala před startem nové rakety Evropské kosmické agentury (ESA) Ariane 6 koncem letošního roku.

Z amerického kosmodromu začátkem měsíce odstartovala raketa Falcon 9. Na oběžnou dráhu vynesla loď Crew Dragon, která si to zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se čtyřčlenným týmem astronautů. I tento start se ovšem musel z technických důvodů odložit.