Vědci mají pozitivní zprávy pro hráče videoher. Hraní na počítači či konzolích zlepšuje schopnost rozhodování v reakci na vizuální vstupy. Podle expertů jsou videohry vhodné k tréningu rozhodování či terapiím určitých mozkových částí. Napsal o tom web ScienceAlert.
Hraní videoher přináší pro duševní a psychické zdraví negativa i pozitiva. Zejména hraní dlouhé hodiny každý den prospěšné určitě není. Věda se však stále častěji zaměřuje na jeho pozitivní účinky. Již dříve například vědci zjistili, že hraní videoher zlepšuje reflexy. Nebo, že se při hraní snižuje stres.
Nyní výzkumníci z Georgia State University s pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI), při níž se zobrazuje určitá část mozku během plnění určitého úkolu, měřili mozkovou aktivitu 47 dobrovolníků ve vysokoškolském věku, píše ScienceAlert.
All That Video Gaming Could Be Boosting an Unexpected Life Skill, New Study Finds https://t.co/Q1TzpseZha
— ScienceAlert (@ScienceAlert) July 15, 2022
Osmadvacet z nich byli pravidelnými hráči, přičemž se nejčastěji oddávali strategickým hrám v reálném čase, střílečkám z pohledu první osoby či týmovým multiplayerovým hrám. Zbylých 19 osob z této skupiny videohry nehrálo.
„Videohry hraje drtivá většina mládeže více než tři hodiny každý týden. Příznivé účinky na schopnost rozhodování a mozek nejsou přesně známy,“ řekl neurolog Mukesh Dhamala. „Naše práce poskytuje určité odpovědi,“ dodal. Ty byly publikovány v žurnálu Neuroimage: Reports.
Hraním k bystřejším smyslům
Studenti dostali za úkol mačkat tlačítka ve směru, kterým se pohybovala řada bodů na displeji.
Pravidelní hráči reagovali mnohem rychleji a také přesněji než dobrovolníci, kteří běžně videohry nehráli.
Experti si všimli zvýšené aktivity v částech mozku, mezi něž patří lingvální gyrus, levý thalamus a pravá doplňková motorická oblast. To jsou mozkové oblasti podílející se na kognitivním zpracování informací a motorických reakcí na vizuální vstupy.
Video gamers show better sensorimotor decision-making skills compared to non-gamers, according to a recent study by Georgia State University researchers.https://t.co/YP11LqpsLH
— Dr Alexander Young ⚡️ (@AlexanderFYoung) July 20, 2022
„Tyto výsledky naznačují, že hraní videoher potenciálně zlepšuje několik dílčích procesů důležitých pro vnímání a mapování k akci, což zlepšuje schopnosti rozhodování,“ vysvětlil výsledky Dhamala.
Hraní videoher by se z toho důvodu dalo využít k tréningu rozhodování a terapii poškozených částí mozku.
Druhý autor studie fyzik Tim Jordan se právě takového výzkumu zúčastnil ve svých pěti letech. Jordan měl jedno oko slabší než druhé. V rámci experimentu dostal za úkol hrát videohru pouze slabším okem. Jeho schopnosti se však zlepšily natolik, že dokázal hrát paintball.