Podle nové studie mladí osiřelí sloni fyzicky a měřitelně těží ze sociální podpory ostatních. Vědci to zjistili analýzou stresových hormonů. Sloni, v jejichž skupině se nacházeli přibližně stejně staří jedinci, měli nižší hladiny těchto hormonů. Výzkum patří mezi další podobné práce o těchto zvířatech, které ukazují, jak blízká jsou lidem. Napsal o tom web BBC News.
Studii vedla Jenna Parker, ekoložka z Coloradské státní univerzity se sídlem v americkém městě Fort Collins. „Pokud jste v terénu a pozorujete slony, můžete říci, že rodinný život je pro ně vším,“ uvedla pro BBC výzkum. „Mláďata se zřídkakdy pohybují více než dese metrů od matky, dokud jim není osm anebo devět.“
A když někteří sloni ze skupiny podle ekoložky odejdou, volají na sebe. Chtějí neustále vědět, kde se nacházejí. O to smutnější jsou začátky vzniku této studie, jejíž výsledky byly publikovány v Communications Biology.
Social support helps orphaned elephants ‚cope‘ https://t.co/CryzeZn8Sj
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 14, 2022
Mezi lety 2009 až 2013 došlo ve dvou rezervacích v Keni k nárůstu pytláctví kvůli slonovině. Právě zde Parker zvířata pozorovala. Osiřelo zde mnoho mladých slonů. Vědkyně si v rámci první části svého výzkumu všimla, že mláďata bez matky čelí zvýšené agresi ze strany ostatních slonů ve skupině.“
„Chtěla jsem to sledovat a podívat se na to, co se s těmi sirotky fyziologicky děje,“ popsala motivaci k dalším studiím Parker.
Sloni odrazem člověka
Parker v Keni zůstala a se svými kolegy celý rok slony pozorovala a odebírala vzorky jejich stolice kvůli analýze stresových hormonů. Výsledkem byla možnost zkoumat 25 mladých slonů, kteří ztratili své matky před jedním až 19 lety. Hodnoty odborníci porovnali se skupinou neosiřelých slonů.
Klíčovým zjištěním bylo, že mezi sirotky a slony s matkami stresové hormony nevykazovaly téměř žádné rozdíly. Parker se domnívá, že tito sirotci mají určitou odolnost. Jejich studie ovšem nepopisuje krátkodobé účinky ztráty matky.
Misleading headline but still so cute this research which schlepped so hard to measure glucocorticoid levels in poop and compare it by whether or not the elephants were orphans, how many same age socializing buddies + food they had. original paper here: https://t.co/XlrI37uVDS https://t.co/lLBowbYmGx
— Léah Suissa-Rocheleau (@Suissaland) July 15, 2022
Podle Parker je zřejmé, že tato odolnost nějak souvisí se sociální podporou od ostatních slonů. Zvířata, v jejichž skupině se nacházeli přibližně stejně staří společníci, měla výrazně nižší hladiny stresových hormonů než ostatní.
Studie je jednou z mnoha, která ukazuje, jak jsou sloni podobní lidem. Výzkum provedený na osiřelých dětech před deseti lety v Jižní Africe demonstroval, že jedinci s podporou zbytku rodiny a vrstevníků měli menší rizika vzniku posttraumatické stresové poruchy. Jejím příznakem je právě zvýšená hladina stresového hormonu.
„Je skvělé, že se takové společenské zvíře vyvinulo odděleně od lidí a že se stále sbližujeme v tom, jak důležité jsou pro nás sociální vazby,“ řekla Parker.