Na sever od Benátské laguny se na malém ostrově rozkládá oslnivé, duhově zbarvené rybářské město. Pro návštěvníka Benátek je výlet do Burana zpestřením, které si nesmíte nechat ujít.
Benátská laguna je rozsáhlý záliv v Jaderském moři, který se skládá z více než 70 pojmenovaných ostrovů a desítek dalších malých ostrůvků. Každý z nich je odlišný svou kulturou a charakterem. Od velkolepého centra Benátek přes soukromé ostrůvky nabízející útočiště svým majitelům až po ty nejmenší kousky anonymní půdy, které zbyly neobsazené.
Burano je konkrétně souostroví čtyř propojených ostrovů, kam lidé z Altina (města v regionu Abruzzo ve středozápadní Itálii) uprchli, aby unikli barbarské invazi během šestého století. Alespoň tak se to říká. Noví obyvatelé se zde usadili a během staletí založili spokojenou malou komunitu.
Jasné barvy, které město proslavily, byly ve skutečnosti záměrným prvkem v jeho původním plánu rozvoje. Rybáři, kteří zde žili jako první, nabarvili své domy zářivými odstíny ze dvou důvodů: zaprvé, aby odlišili svůj majetek od majetku svých sousedů, a zadruhé, aby mohli vidět své domovy ze břehu.
Krajka jako odměna pro věrného rybáře
Legenda říká, že jednoho dne se siréna pokusila svést místního rybáře, který však byl zasnoubený. Královna sirén, ohromena jeho věrností, se rybáři odměnila vytvořením vlny, ze které se zhmotnil nádherný krajkový svatební závoj. Buranské ženy, zdroj obdivu a závisti po celém městě, se pokusily napodobit kouzelný krajkový závoj. A tak vznikl slavný buranský obchod s krajkami, který vzkvétal v 16. století. Na ostrově byla zřízena škola speciálně věnovaná tomuto řemeslu a dnes je zde muzeum.
Burano lace, needle lace made on the island of Burano in the Venetian lagoon. Burano women have a long-established tradition of needle-lace making #WomensArt pic.twitter.com/oalhWIVSFv
— #WOMENSART (@womensart1) August 8, 2021
Na rozdíl od Picassova obrazu, Burano neustále láká návštěvníky pryč od rušných vodních toků Benátek. Byť jen na jeden den, svou šílenou změtí barev zaručeně rozveselí každého. Pozoruhodné však je, že se městu podařilo zachovat autentičnost. Stále je z velké části obýván zemědělci a rybáři, kteří denně přivážejí ke břehům čerstvé úlovky (specialitou Burana je „risotto de gò“ – rizoto vyrobené z ryby typické pro benátskou lagunu).
Žije zde zjevně velice šťastná středomořská komunita. Starší ženy se batolí podél cest, děti se prohánějí uličkami a námořníci se shromažďují ve skupinách podél kanálů, smějí se a řvou hlasitou, živou italštinou.