Vědce již dlouho zajímá zvláštní anatomie platýsů, ryb, které mají obě oči umístěné na jedné straně hlavy. Tento jedinečný evoluční znak biologům dlouhá léta vrtal hlavou a kritici Charlese Darwina jej dokonce používali jako důkaz proti jeho evoluční teorii. Nedávná studie však objasnila, jak k této pozoruhodné adaptaci mohlo v průběhu generací dojít.
Podle studie zveřejněné deníkem New York Times vědci použili pokročilou genetickou analýzu a počítačové modelování k simulaci postupné migrace oka u platýsů. Zjistili, že k přesunu oka na jednu stranu hlavy mohly vést malé genetické odchylky, které byly zvýhodněny přírodním výběrem. Tento proces, trvající tisíce generací, nakonec vyústil v dnešní podobu platýse.
How Flounder Wound Up With an Epic Side-Eye https://t.co/JGkOP7IaMV
— Leen Kawas (@LeenKawas) June 21, 2024
„Naše zjištění podporují Darwinovu teorii přírodního výběru a ukazují, že drobné postupné změny mohou v průběhu času vést k významným adaptacím. Migrace oka u platýsů mohla poskytnout konkurenční výhodu při lovu kořisti, což nakonec přispělo k přežití a reprodukci jedinců s tímto znakem,“ vysvětlila vedoucí výzkumná pracovnice Dr. Maria Sanchez.
Výsledky studie poskytly nejen věrohodné vysvětlení evoluce platýsů, ale také zdůrazňují sílu přírodního výběru při utváření rozmanitosti života na Zemi.
Odhalením záhady migrace očí platýsů získali vědci cenné poznatky o mechanismech, které řídí evoluční změny v reakci na tlaky prostředí.
„Pochopení genetického základu složitých znaků, jako je migrace oka platýse, nejen obohacuje naše znalosti evoluční biologie, ale také zdůrazňuje vzájemnou propojenost všech živých organismů. Evoluční procesy nadále utvářejí svět kolem nás a ukazují fascinující cestu života na naší planetě,“ dodala doktorka Sanchez.