Vědci s pomocí nové vědecké metody pro určení pohlaví založené na analýze zubní skloviny zjistili, že pět tisíc let staré ostatky mocného a vysoce postaveného válečníka uložené v honosné hrobce plné vzácných artefaktů ve skutečnosti patří „Dámě ze slonoviny“, uvedla televize CNN.
Hrobku vykopali archeologové několik kilometrů západně od Sevilly nedaleko jižního pobřeží Španělska v roce 2008. V jejích útrobách se nacházely špatně zachovalé ostatky s řadou cenných předmětů.
Našli zde skořápky pštrosích vajec a jantar, sloní kly, dýku z horského křišťálu a další artefakty spojované s vysoce postavenými muži. Podle nich nálezci usoudili, že našli velice mocného válečného náčelníka.
The new technique used by a team of European archaeologists opens up a new window on the past and may signal a sexual revolution for archaeology. https://t.co/oxBF9OAxRs
— CTV News Calgary (@CTVCalgary) July 7, 2023
Věda se však vyvíjí a její pokrokovost odhaluje chyby minulosti… a boří zaběhlé stereotypy. Před pěti lety vznikla metoda pro určení pohlaví, která dokáže rozeznat rozdíly v chemickém složení v zubní sklovině u mužů a žen, upozorňuje CNN.
Právě touto techniku nyní vědci zjistili, že se jedná o ženu. Nazvali ji jako Dáma ze slonoviny. Tyto výsledky prezentovali v časopisu Scientific Reports. Její příběh zůstává stále záhadou, přestože něco vědcům prozradila sama hrobka.
Nové okno do minulosti
„Byla pohřbena sama v hrobce s velmi zvláštními artefakty,“ uvedl spoluautor a archeolog ze Sevillské univerzity ve Španělsku Leonardo Garcia Sanjuan. „Ukazuje to, že šlo o velice výjimečnou osobu.“
Tohle zjištění podle něj přimělo jeho tým přehodnotit dosavadní znalosti o této lokalitě a otevírá nové okno do minulosti, které donutí vědce přehodnotit tradiční názory o prehistorii. Tato nová vědecká metoda může prozradit něco nového o organizaci prehistorických organizací.
Sanjuan přiznal, že hrobka Dámy ze slonoviny vyniká mezi ostatními mužskými i ženskými hroby. Její postavení dokazuje i zjištění, že 80 let po její smrti vstoupili do hrobky lidé, kteří jí tam nechali dary, včetně zmíněné dýky.
Vědci toho ale o společnosti, v níž žila, vědí málo. Existovala v době prvních egyptských faraonů v údolí řeky Nil a prvních měst na březích v Eufratu a Mezopotámii. Podle nich dosáhla žena svého postavení vlastní silou, nikoli prvorozenstvím. Nenašli totiž dětské hroby.