Dalším extrémním místem, kde byly nalezeny mikroplasty, se stal vrchol Mount Everestu. Z velké části šlo o polyesterová vlákna, která pocházejí pravděpodobně z vybavení a oblečení horolezců. Vědci o tom informovali v One Earth.
„Víme, že plast je v hlubokém moři a nyní je i na nejvyšší hoře Země. Je to všudypřítomné v celém našem prostředí,“ říká pro ScienceNews Imogen Napper, vědec z University of Plymouth v Anglii.
Plast hraje v našem životě stále větší roli. Celosvětově vzrostla výroba plastů z přibližně 5 milionů tun v 50. letech minulého století na více než 330 milionů tun v roce 2020. Mechanickým rozpadem pytlů, lahví a jiných spotřebních plastů vznikají mikroplasty. Ty mohou ublížit zvířatům, ale i celým ekosystémům.
Nyní byly mikroplasty nalezeny i na vrcholu nejvyšší hory světa. Z 11 vzorků sněhu, které analyzoval Napperův tým, všechny obsahovaly plast. Nejvyšší koncentrace mikroplastů, a to 119 000 kousků na metr krychlový, byla ve sněhu ze základního tábora Everestu, kde se scházejí horolezci. Plastové kousky se ale objevily také v místě 8 440 metrů nad mořem. Plasty byly nalezeny i ve třech z osmi vzorků vody z Everestu.
„Neměl jsem tušení, jak budou vypadat výsledky…takže mě to opravdu zarazilo,“ říká Napper.
Každý rok se nicméně vrchol snaží zdolat stovky lidí, které za sebou zanechávají odpadky. Většina nalezených mikroplastů byla polyesterová vlákna pravděpodobně pocházející z vybavení a oděvů horolezců.