Na svém kontě má více než sto zmařených životů, přesto zůstává neodolatelným lákadlem pro potápěče, kteří tu dál riskují. Řeč je o Modré díře, smrtícímu místu u egyptských břehů. Nese desítky tragických příběhů.
Podmořským živočichům se tu opravdu daří, proto tato obří laguna u pobřeží Rudého moře patří k nejpopulárnějším potápěčským lokalitám. Nejednomu dobrodruhovi se však stane osudnou. Oficiální záznamy říkají, že při prozkoumávání unikátního 120-130 metrů hlubokého útvaru dosud zahynulo asi 40 lidí. Podle egyptských úřadů to bude ale mnohonásobně více. O případech těchto nešťastníků napsal Daily Star.
'Cursed' sinkhole dubbed 'divers' cemetery' has killed 100s – and bodies still lie therehttps://t.co/Ubb3PdEdBv pic.twitter.com/Bze060NrmF
— Daily Star (@dailystar) June 21, 2022
V roce 1997 byla z Modré díry vytažena do sebe propletená těla dvou mladých irských potápěčů, kteří zemřeli ve „věčném objetí“. Podle zdroje Daily Star se pravděpodobně jeden z nich v panice chytl toho druhého a stáhl ho s sebou dolů do hlubin, ze kterých nebylo návratu. Na břehu má pár svůj pamětní kámen, stejně jako desítky dalších. Pomníky zde už tvoří celý hřbitov. Pravděpodobně nejznámější obětí Modré díry je instruktor potápění Yuri, izraelský Rus, který v roce 2000 zachytil své hrůzostrašné poslední okamžiky na kameru. Byl vytažen na břeh a odvezen do nemocnice, tam mu ale už nepomohli. Dodnes se přesně neví, co se při ponoru stalo. Podobných otřesných záběrů však na internetu přibývá.
Blue Hole is 130-meter deep sinkhole in the Red Sea. Filled with colourful coral reef and startling blue waters, the Blue Hole main attraction is the 26-meter underwater reef tunnel, located at about 56 meters deep, that leads out into the ocean. #Dahab #Egypt pic.twitter.com/q3itFedwds
— Maverickbird (@maverickbirdS) September 26, 2018
Hrozí ztráta vědomí
Ke smrtelnému konci většinou dojde při snaze proplout zrádným skalnatým otvorem do volného moře. 26 metrů dlouhý tunel se nachází 50 metrů pod hladinou, což může být pro sportovní potápěče vybavené tlakovou lahví pouze s neupraveným vzduchem fatální. Když se s tímto běžným vybavením potopí do hloubek přesahujících 35-40 metrů, hrozí otrava dusíkem. Vysoký tlak zvýší účinek plynu, v důsledku čehož u člověka dochází k omámení až ztrátě vědomí.
Underwater sea life
Diving in the blue hole, Red Sea, Dahab Egypt.Enjoy your day friends
© freckles travel#StaySafeStayHealthy pic.twitter.com/7GJ6jMbSjw
— ☪rindu ⭐⭐ (@adiantanu) January 17, 2021
Kvůli nezvyklému úhlu, v jakém se průplav nachází, jej navíc potápěči mnohdy minou a ve snaze ho najít, klesají stále do větší hloubky, aniž by si toho byli vědomi. Dusík se přitom projevuje stále intenzivněji. Průhled navíc klame. Zdá se být mnohem kratší, než ve skutečnosti je. Kromě toho zde bývají silné vodní proudy, což opět může zkreslovat odhad obtížnosti trasy. Místní beduínští rybáři připisují tragédie odvěké kletbě. Věří, že v tomto místě zabíjí duch dívky, která se zde utopila, aby nemusela být provdána. Tarek Omar z nedalekého letoviska Dahab však říká, že neví o žádné „mořské panně“, která by tyto vody obývala. Jako technický potápěč byl zodpovědný za vytažení mnoha těl z Modré díry, čímž si vysloužil přezdívku „sběratel kostí“. „Potápět se v Modré díře není těžké. Naopak. A právě proto je to riskantní. Mnoho potápěčů díru podceňuje, což z ní rychle udělá past,“ řekl podle Daily Star německému Der Spiegel.