Archaické město Dara, ležící v jihovýchodní provincii Mardin, bylo ve starověku jedním z významných obchodních center Mezopotámie. Objevte tento méně známý turecký skvost.
Město z římské éry nabízí příležitosti pro návštěvníky, kteří se chtějí vydat na historickou cestu trochu mimo nejznámější turistické okruhy. Ve vesnici Dara’s Oğuz, která je asi 30 kilometrů od provinčního centra, téměř na hranici se Sýrií, se již 34 let provádějí vykopávky a výzkum.
Ruiny starověkého města Dara se skalními hrobkami pocházejícími z pátého století našeho letopočtu byly přirovnávány ke slavnému městu Ephesus v Egejském Turecku. Díky nim si město vysloužilo přezdívku Efesos v Mezopotámii, chlebník starověkého Blízkého východu.
Ancient city of Dara, Mardin Province, Turkey pic.twitter.com/nNyt2rPD2v
— Nebiru, ethereal globe (@highonskoooma) November 3, 2020
Dara byla důležitou osadou podél slavné Hedvábné stezky, která po léta sloužila jako poslední pevnost Byzantské říše v jihovýchodní Anatolii.
Nekropole, což doslovně znamená město mrtvých, je místem, kde se během římské éry konaly náboženské obřady. Společně tu byly pohřbeny stovky lidí. Nyní je to jedno z nejoblíbenějších míst ve starověkém městě. „Naším cílem je plně odhalit turistický potenciál Dary, jedné z nejdůležitějších městských hradeb na světě,“ prohlásil ministr průmyslu a technologie Mustafa Varank při návštěvě starověkých ruin.
V této souvislosti vláda poskytla podporu ve výši 4 milionů tureckých lir (téměř půl milionu dolarů) prostřednictvím programu podpory turistických atrakcí. „Každý region v Turecku má jiné bohatství. Některé z našich regionů se vyznačují průmyslem, některé zemědělskou kapacitou a jiné cestovním ruchem,“ dodal.
Vykopávky započaly až v roce 1986
Starobylé město, které založila Východořímská říše, aby chránila své hranice před sásánovskou říší, je oblíbeným místem pro fotografování. Nejen turisté, ale i novomanželé zde pózují pro své svatební snímky uprostřed historických kulis.
Archeologické vykopávky začaly ve starověkém městě v roce 1986, ale dosud bylo odkryto jen asi 10 % rozlohy starobylého města. Během 25 let archeologické vykopávky pomalu odhalily monumentální hřbitov či nekropoli.
K vidění je zde také cisterna, která se nachází asi 25 metrů pod vesnickým domem. Je přirovnávána k proslulé istanbulské cisterně Yerebatan. Byla vyčištěna a odkryta během namáhavých prací trvajících asi 15 let a vesničané ji dnes nazývají „žalář“.