Počet domácích mazlíčků v Číně bude do roku 2030 téměř dvojnásobný ve srovnání s počtem malých dětí, protože mladí Číňané nejsou ochotní zakládat rodiny. Uvedla to ve své zprávě banka Goldman Sachs, která vychází z údajů čínského statistického úřadu.
Počet domácích mazlíčků ve městech se má do konce desetiletí zvýšit na více než 70 milionů. Naopak počet dětí ve věku do čtyř let se sníží na necelých 40 milionů, uvedl Goldman Sachs. V roce 2017 přitom byla situace přesně opačná. Dětí ve věku do čtyř let bylo 90 milionů, zatímco domácích zvířat ve městech bylo zhruba 40 milionů.
Předpokládá se, že počet nově narozených dětí v zemi bude do roku 2030 klesat průměrným tempem 4,2 procenta, hlavně kvůli poklesu populace žen ve věku 20 až 35 let, a také vzhledem k tomu, že mladší generace je méně nakloněna tomu mít děti. Lidé ve věku 23 až 33 let tvořili loni téměř polovinu majitelů domácích zvířat v Číně, uvádí se v Bílé knize čínského odvětví domácích mazlíčků.
Zpráva také odhaduje, že počet majitelů koček v Číně překoná počet majitelů psů, protože kočky obvykle vyžadují méně prostoru k chovu.
Porodnost klesá po celém světě, protože ženy dávají přednost tomu mít méně dětí. Světová populace je na cestě k vrcholu v tomto století. Některé z největších zemí světa se potýkají s poklesem porodnosti.
Podle vládních statistik počet obyvatel Číny loni již druhým rokem za sebou klesl, a to o 2,08 milionu na 1,41 miliardy. Počet nově uzavřených manželství v zemi loni stoupl o 12,4 procenta, více než polovina populace ve věku 25 až 29 let ale zůstává svobodná. V posledních letech jsou stále častější pozdější sňatky, upozornil server zpravodajské televize CNBC.
V Japonsku bylo v roce 2022 téměř 20 milionů domácích mazlíčků. To bylo téměř čtyřikrát více než počet dětí ve věku do čtyř let, ukázala zpráva japonského svazu výrobců a distributorů krmiv pro domácí zvířata a výzkumné společnosti Euromonitor.