Tato místa jsou unikátní. Hrozí však, že o ně nenávratně přijdeme. Které destinace v Americe byly zařazeny na nechvalně známý seznam UNESCO jakožto „Světové dědictví v ohrožení“?
Potosí, Bolívie
Suché kopce bolivijských And jsou protkány stříbrem. Domorodí obyvatelé zde kopali rudu po staletí před příchodem Evropanů. Až v roce 1545 objev Peruánce Diega Huallpy v Potosí podnítil těžařský boom. Mimořádné naleziště stříbra proměnilo izolovanou vesnici ve španělské císařské město a lodě naložené rudou se plavily přes Atlantický oceán.
Stříbro stále tvoří srdce Cerro de Potosí neboli Cerro Rico, hory, která se tyčí nad městem ve vysoké nadmořské výšce. Projděte se ulicemi Potosí, abyste našli nádherné budovy z koloniální éry, v kterých se mísí domorodý design s majestátní barokní architekturou.
Proč je ohroženo: Historické budovy v Potosí, které byly v roce 1987 označeny jako světové dědictví UNESCO, sousedí s moderními částmi města. Neexistuje zde ochranná zóna. Pokračující těžba také destabilizovala okolní hory. Potosí bylo uvedeno jako „v ohrožení“ v roce 2014.
Humberstone a Santa Laura Saltpeter Works, Chile
Nyní, když jsou chilské solné doly klidné, jsou to nejstrašidelnější města duchů v zemi. Neuvěřitelné množství opuštěných domů, obchodů a továren v severochilské poušti Pampas.
Od roku 1880 až do 2. světové války obyvatelé měst provozovaných společnostmi objevovali masivní ložiska ledku, chemické sloučeniny používané k výrobě bomb a hnojiv.
Návštěvníci mohou prozkoumat fascinující místa, kde žili a pracovali dělníci. Prohlédnou si i důlní šachty, kde se v 19. století kopalo „bílé zlato“.
Proč je v ohrožení: Po léta zanedbávaná naleziště ledku byla v roce 2005 přidána na seznam světového dědictví i na seznam „v ohrožení“. Zemětřesení v roce 2014 budovy dále poškodilo. Dobrou zprávou je, že v roce 2019 byly tyto solné doly ze seznamu Světového dědictví v ohrožení odstraněny! Doufejme, že se na něj již nikdy nevrátí.
Great NEWS!
Humberstone and Santa Laura Saltpeter Works, #Chile , removed from the List of #WorldHeritage in Danger. Congratulations!
ℹ https://t.co/VgxmiIq3h5 #43whc pic.twitter.com/3ywMAViMUB
— UNESCO ️ #Education #Sciences #Culture (@UNESCO) July 2, 2019
Portobelo-San Lorenzo, Panama
Vysoké kamenné zdi kolem tohoto karibského města byly z většiny postaveny v 17. a 18. století na ochranu španělského zlata a uloupených pokladů. Není tedy divu, že Portobelo svádělo piráty a dobrodruhy z celého Karibiku.
Henry Morgan vyplenil osadu v roce 1668, než se přesunul do Panama City. Ale poslední slovo měly městské hradby, které hlídaly pobřeží po celá staletí po jeho smrti. Opevnění bylo v roce 1980 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.
Ačkoli mnoho návštěvníků prozkoumává ruiny v Portobelo během dlouhého jednodenního výletu z Panama City, ideální je strávit zde noc. Nasajete tak uvolněnou atmosféru rybářského města. Při procházce opevněním sledujte plachty na obzoru a navštivte sochu Černého Krista v Iglesia de San Felipe, než vklouznete do oceánu šnorchlovat s mořskými želvami.
Proč je ohroženo: Bez definovaných hranic kolem opevnění ohrožuje nekontrolovaná zástavba 400 let staré stavby, které byly přidány na seznam ohrožených míst v roce 2012.
Coro, Venezuela
Odhalte kořeny fascinující architektury Coro a najdete maurské vlivy, které přinesli španělští dobyvatelé, smíšené s holandskými stavebními styly dovezenými z Aruby a Curaçaa.
Město založené v roce 1527, pouhých 35 let po plavbě Kryštofa Kolumba, oplývá koloniální historií. Pevnost v historickém přístavu Coro, La Vela de Coro, se strategickou polohou na severním pobřeží Venezuely, byla prvním místem obsazeným v roce 1806 při tažení Francisca de Mirandy za osvobození Jižní Ameriky od španělské nadvlády.
Proč je v ohrožení: Coro a jeho přístav byly v roce 1993 zapsány na seznam světového dědictví a v roce 2005 přidány na seznam „v ohrožení“. Silné deště poškodily některé historické budovy a nedostatek dohledu ze strany venezuelské vlády znamená, že rozvoj ohrožuje integritu místa.