Informoval o tom server ScienceNews.
V letošním roce zasáhly Kalifornii ničivé požáry. Mnoho lidí muselo opustit své domovy a rekordní požáry sežehly statisíce hektarů půdy.
Údolí San Lorenzo v horách v oblasti Santa Cruz v Kalifornii zasáhl obrovský požár, který zničil téměř 1 500 staveb a mnoho dalších vystavil extrémnímu teplu. Dokonce ještě než byl požár uhašen, laboratorní testy odhalily ve vzorcích vody hodnoty benzenu až 9,1 částic na miliardu. To je devětkrát více, než je maximální bezpečná hodnota určená státem.
Není to poprvé, co byl tento karcinogen detekován po lesních požárech. Nebezpečné hodnoty benzenu a jiných těkavých organických sloučenin byly naměřeny i po požáru v roce 2017 v Santa Rosa a ve městě Paradise po požáru v roce 2018.
Podezření vědců padlo mimo jiné na plastové potrubí na pitnou vodu, které mohlo vystavené extrémnímu teplu uvolňovat chemikálie. Nyní laboratorní experimenty ukázaly, že je to možné.
Vědci vystavili běžně dostupné potrubí teplotám od 200 °C do 400 °C. Tyto teploty jsou totiž dostatečně vysoké na to, aby potrubí poškodily, ale nezničily. Dle Andrew Wheltona, inženýra životního prostředí na Purdue University, tyto teploty mohou nastat, když blízko se vyskytující plameny vyzařují teplo.
Studie, která se objevila v Environmental Science: Water Research & Technology, ukazuje, že když vědci poté ponořili potrubí do vody a zchladili, do vody se uvolňovalo různé množství benzenu a těkavých organických látek (více než 100 chemikálií v některých testech), a to u 10 z 11 typů potrubí.
Pokud je člověk vystaven benzenu, může mu to způsobit okamžité zdravotní problémy jako podráždění kůže a krku a závratě. Vystavení tomuto karcinogenu může ovšem způsobit například i leukémii.
Vědci proto navrhují nechat otestovat pitnou vodu, pokud se v blízkosti vašeho domu objeví oheň. A pokud je to možné, nahradit jakýkoli plast ve vodním potrubí v domácnosti tepelně odolným kovem.