Ve válečných konfliktech v minulosti pozice nepřátelských vojsk odhalily skupiny zpravodajců, kteří strávili velké množství času odposlechem mnohdy bezpředmětných hovorů. V současné době tuto úlohu zastává umělá inteligence (AI). Algoritmy v počítačích dnes významně pomáhají ukrajinské armádě. Monitorují neopatrnou komunikaci ruských vojáků a na základě klíčových slov vyhodnocují její zařazení. Obránci tak získávají ucelený obrázek o pozicích nepřítele.
Jedním z důvodů, proč je ukrajinská armáda v boji proti té ruské tak úspěšná, je využití AI v oblasti zpravodajství.
Zatímco se chaosem zmítaná ruská armáda dohaduje o tom, kudy pojede, strojové učení od americké firmy Primer jejich komunikaci sleduje a vyhodnocuje její charakter.
Most tweeted articles today in Artificial Intelligence:
– As Russia Plots Its Next Move, an AI Listens to the Chatter, #AI #bigdata #DataScience #ArtificialIntelligence
Read all new articles on: https://t.co/9Zxi644ZyJ ,
https://t.co/eGYTf8CzvC— TechontheEdge (@Tech_on_Edge) April 5, 2022
Algoritmus Primer zpracovává jak přímé rádiové spojení či telefonní hovory, tak sleduje příspěvky na sociálních sítích.
Kromě toho, že strojové učení využívané na Ukrajině muže monitorovat mnoho komunikací a příspěvků zároveň, také dokáže vyhledávat klíčová slova. Na jejich základě vyhodnotí, zda poslouchá dělostřelce, posádku tanku či jiné typy jednotek a pomáhá získat ucelený obraz pozic a stavu invazní armády.
Podle zpravodajské stanice NDTV Ukrajinci navíc k identifikaci mrtvých ruských vojáků používají systém pro rozpoznávání obličejů od společnosti Clearview AI. Technologie funguje tak, že porovnává snímky na internetu s těmi, co nahrají uživatelé, kteří někoho chtějí identifikovat.
Ukrajinská armáda se tak snaží informovat rodiny mrtvých ruských vojáků. Chce tímto činem rozbít ruskou válečnou propagandu o chování ukrajinských vojáků.
Arogance a zoufalství
Dříve odposlechy a snahu nepřítele sledovat na starosti měli zpravodajci. Algoritmy strojového učení jsou efektivnější a rychlejší.
Algoritmus Primer původně nebyl určen pro válku. Odborníci jej však „přeškolili” a „vytrénovali”, což dokazuje, že pro vojenské akce muže být využito více strojových učení, než bychom si mysleli.
Inženýři společnosti Primer algoritmy vycvičili tak, aby zachytily a shromáždily zvuk z komunikací, odstranily z nich šum a zvuky v pozadí, přeložily ruský jazyk a vyhledávaly klíčové výrazy důležité pro určení typu a stavu dané jednotky.
Ruské jednotky na Ukrajině nepoužívají zabezpečenou komunikaci. Pro AI Ukrajinců jsou snadným terčem. Navíc nejspíše vůbec netušili, že Ukrajinci k odposlechům „umělé zpravodajce“ používají.
„Nasvědčuje to selhání komunikačního vybavení, jisté aroganci a dost možná také zoufalství ve vyšších armádních kruzích,” citoval technologický web Wired australského generála ve výslužbě Micka Rayna.
Zda Rusové na Ukrajině také odposlouchávají s pomocí AI není jasné. Pokud ne, pravděpodobně tak díky úspěchům ukrajinských vojáků učiní.