Vědci objevili v Zimbabwe pozůstatky nejstaršího afrického dinosaura, který žil před více než 230 miliony let. Informuje o tom BBC, Newsweek a další média.
Mbiresaurus raathi byl metr vysoký, dva metry dlouhý, běhal po dvou nohách, měl dlouhý krk a zuby.
What is:
➡️ 1 metre tall
➡️ has two legs
➡️ a long neck
➡️ & jagged teeth?A Mbiresaurus raathi, of course! Introducing Africa’s oldest dinosaur… https://t.co/67lYUCx5CF
— BBC News Africa (@BBCAfrica) September 1, 2022
Podle vědců šlo o druh sauropodomorfa, příbuzného sauropodů, který chodil po čtyřech nohách. Kostra byla objevena během dvou expedic, v letech 2017 a 2019, do údolí Zambezi.
„Když mluvíme o vývoji raných dinosaurů, fosilie z triasového období jsou vzácné,“ řekl BBC Darlington Munyikwa, zástupce ředitele Národních muzeí a památek Zimbabwe, který se expedic účastnil.
Dodal, že fosilie z této éry – která skončila před více než 200 miliony let – byly objeveny v Jižní Americe, Indii a nyní i v Zimbabwe.
Očekává se, že nález vnese více světla do evoluce a migrace raných dinosaurů v době, kdy svět tvořil jeden obrovský kontinent. Zimbabwe se nacházelo na stejné zeměpisné šířce jako tyto země, řekl.
Zimbabwe ví o dalších zkamenělinách v této oblasti již desítky let. Munyikwa uvedl, že v této oblasti existují další lokality, které je třeba dále prozkoumat v závislosti na dostupnosti finančních prostředků.
Dinosauři žili tam, kde bylo teplo
„Ukazuje to, že dinosauři nezačali na celém světě a. Nevládli mu od samého počátku,“ řekl BBC Christopher Griffin, další vědec zapojený do expedice.
„Zdá se, že oni a zvířata, s nimiž žili, byli omezeni na určité prostředí na dalekém jihu. Tedy na území dnešní Jižní Ameriky, jižní Afriky a Indie,“ řekl.
Dodal, že nález je „nejstarším definitivním dinosaurem, který byl kdy v Africe nalezen“.
Profesorka Anusuya Chinsamy-Turan, paleontoložka z univerzity v Kapském Městě, řekla BBC, že objev je důležitý, protože je součástí linie, která dala vzniknout sauropodním dinosaurům, mezi něž patří diplodok a brontosaurus.
„Říká nám to, že když se dinosauři vyvíjeli, vyskytovali se na různých kontinentech. Zdá se, že se řídili spíše horkým vlhkým prostředím než suchým nehostinným,“ řekla BBC. „Doufáme, že se z této oblasti dozvíme více,“ dodala.
Dodala, že v oblasti, kde došlo k nálezu, se v nedávné době těžil plyn.
„Doufám, že se zavede přísná politika, která zajistí, že pokud narazí na zkameněliny, předají je muzeím, abychom o tento materiál nepřišli,“ dodala.
Téměř kompletní kostra mbiresaura raathi je uložena v místnosti v muzeu v zimbabwském městě Bulawayo na jihu země. Předpokládá se, že pochází z karnské fáze triasu, kdy bylo dnešní Zimbabwe součástí mohutného superkontinentu Pangaea.
Studie zjistila, že tento dinosaurus byl zhruba dva metry dlouhý a pravděpodobně stál na dvou nohách. Zuby byly také trojúhelníkové, což naznačuje, že se jednalo o býložravce, píše Newsweek.
Předpokládá se, že dinosauři byli dobře přizpůsobeni vysokým zeměpisným šířkám, kde se dnešní Zimbabwe nachází, které byly vlhké a měly dostatek vegetace.