Katedrála Notre-Dame získala prvenství ve využívání železa ke zpevňování zdí. Experti to zjistili díky rekonstrukci této slavné gotické stavby, kterou před čtyřmi lety poškodil rozsáhlý požár. Objevili zde tisíce železných výztuh z 12. a počátku 13. století. Upozornil na to časopis EurekAlert!
Celý svět před čtyřmi lety šokoval velký požár, který zachvátil slavnou katedrálu Notre-Dame v srdci Paříže. V tomto případě však platí rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré. Po celá staletí skryté části stavby musely být v rámci její rekonstrukce rozebrány a složeny zpět.
Díky tomu archeologové zjistili, že Notre-Dame byla první katedrálou, jejíž zdivo vyztužovali středověcí architekti železem. Objevili tisíce kovových spon pocházejících z 12. století na podlaze tribun a v obloucích, napsal časopis EurekAlert!
#Fire reveals Notre-Dame de Paris Cathedral was historical first in using #iron reinforcements in the 12th century @plos @PLOSONE https://t.co/IjvC3sdbAg https://t.co/0x5D0rCvBW
— Phys.org (@physorg_com) March 15, 2023
Detektory kovů pak odhalily další takové kovové spony v samotné lodi Notre-Dame. Experti odhadují, že jsou dílem pozdějšího architekta z konce 12. století, který se inspiroval původními staviteli.
Popsali totiž řadu odlišných kovových spon z počátku 13. století v horní části bočních stěn tohoto architektonického gotického klenotu. Notre-Dame je unikátní tím, že se na této technice podíleli nejméně tři architekti během 50 let, píší experti v PLOS One.
Pařížský trh se železem
Tyto kovové spony byly používány k vyztužení stěn ještě před železobetonem. Architekti je aplikovali při stavbě katedrál v Soissonu a Bourges dosud považovaných za první příklady této techniky. Notre-Dame však první z katedrál překonala o 20 a druhou 40 let.
Studie naznačuje, že používání železa k vyztužování zdiva není tak nové, jak jsme si dříve mysleli. Stavitelé katedrály ji používali dávno před zahájením restaurátorských prací v 19. století. Železná výztuž však není jedinou zajímavostí kolem budování katedrály.
Chemická analýza železa prozradila, že výztuže pocházejí hned z několika zdrojů, přičemž spony byly svařovány. Naznačuje to, že v Paříži existoval již ve 12. století trh s novým a recyklovaným železem, uvádějí archeologové.
Upozorňují, že jsou zapotřebí další analýzy vzorků železa a komplexní databáze historických výrobců železa v regionu. Zjištění o středověkém trhu se železem ve francouzské metropoli by tak mohli potvrdit a rozšířit.