Výzkumníci z Australské národní univerzity učinili přelomový objev – narazili na nejjasnější známý objekt ve vesmíru, masivní kvazar. Tento objekt byl odhalen během studia nejrychleji rostoucí černé díry, jaká byla kdy pozorována.
Kvasar má hmotnost přibližně 17 miliardkrát větší než Slunce a za den spotřebuje hmotu rovnající se jednomu Slunci. Jeho objev byl zahájen pozorováním pomocí 2,3metrového dalekohledu na observatoři Siding Spring v Novém Jižním Walesu a později byl potvrzen pomocí velmi rozměrného dalekohledu Evropské jižní observatoře.
Astronomers have discovered what may be the brightest object in the universe: a quasar that shines 500 trillion times brighter than our sun. The black hole powering it is more than 17 billion times more immense than our sun, scientists add. pic.twitter.com/WiEbvXLIXk
— DW News (@dwnews) February 19, 2024
Christian Wolf, hlavní autor objevu, popsal kvasar jako nejsvítivější známý objekt ve vesmíru. „Vypadá to jako gigantická magnetická bouřková buňka s teplotou 10 000 °C, všude se blýská a fouká tak rychlý vítr, že by Zemi obletěl za vteřinu. Tato bouřková buňka má průměr sedm světelných let, což je o 50 procent více, než je vzdálenost od naší sluneční soustavy k nejbližší hvězdě v galaxii, Alfě Centauri,“ řekl Wolf. Dodal, že neuvěřitelná rychlost růstu kvasaru má za následek „obrovské uvolňování světla a tepla“, a pochybuje, že by jeho rekord byl někdy překonán.
Kvazary, které patří mezi nejjasnější a nejenergetičtější objekty ve vesmíru, se formují během kolizí galaxií. Podle údajů NASA dosahují jasnosti, která může převyšovat Slunce až bilionkrát. Ačkoliv byly kvazary poprvé objeveny již před šedesáti lety, dlouho bylo nejasné, jak mohou generovat tak intenzivní energetickou aktivitu.
Dr. Jonny Pierce, postdoktorand na univerzitě v Hertfordshire, zdůraznil význam studia kvazarů. „Kvasary hrají klíčovou roli v našem chápání historie vesmíru a možná i budoucnosti Mléčné dráhy,“ řekl.
Vědci z univerzit v Sheffieldu a Hertfordshiru analyzovali data z teleskopu Isaaca Newtona v La Palmě a zjistili „přítomnost deformovaných struktur“ v galaxiích, které obsahují kvazary. Profesor Clive Tadhunter z katedry fyziky a astronomie Sheffieldské univerzity uvedl: „Vědci se domnívají, že se jedná o velmi zajímavý objev. Kvasary jsou jedním z nejextrémnějších jevů ve vesmíru a to, co vidíme, pravděpodobně představuje budoucnost naší Galaxie Mléčné dráhy, až se zhruba za pět miliard let srazí s galaxií v Andromedě.“