Vědci identifikovali v brazilském pralese nový druh lenochoda, jehož hlava připomíná kokos. Tento druh popsali zoologové již dávno, netušili však, že se ve skutečnosti jedná o dvě skupiny lenochodů s odlišnou genetickou sadou, napsal web IFLScience.
Lenochod Bradypus torquatus byl popsán již v roce 1811. Žije pouze v Brazílii a jeho hlava vypadá jako kokos. Zoolog John Edward Gray v roce 1850 tvrdil, že se ve skutečnosti nejedná o jediný druh, ale o dvě odlišné skupiny lenochodů. Vědecká obec jeho tvrzení podle IFLScience zamítla.
Podle nové studie publikované v časopise Journal of Mammalogy měl Gray nakonec pravdu. Lenochodi Bradypus torquatus na severním břehu řeky Rio Doce se ve skutečnosti od těch na břehu jižním liší.
New Species Of Coconut Headed Sloth Identified In Brazilian Jungle https://t.co/IBWni1V9x6
— Denver Michaels (@_denvermichaels) September 30, 2022
Vědci provedli morfologickou analýzu 24 lenochodů tohoto druhu. Někteří z nich pocházeli ze severních států Bahia a Serpie, zbytek byl z Ria de Janeiro a Espírito Santo na jihu.
Vědci si všimli, že jižní lenochodi měli oproti těm severním plošší lebky, kulatější čelisti a širší lícní kosti. Následně tým provedl genetickou analýzu u celkem 55 lenochodů, která odhalila u severních a jižních zvířat významné genetické rozdíly.
Oba druhy jsou ohrožené
Odborníci studovali společně děděné mitochondriální geny. Identifikovali 86 mutací, které obě skupiny oddělily podle propočtů již před 4,24 milionu let.
„Náš integrační přístup ukazuje, že lze rozeznat dva druhy: severního lenochoda Bradypus torquatus, který se vyskytuje v brazilských státech Bahia a Serpie, a jižního lenochoda, který se vyskytuje ve státech Ria de Janeiro a Espírito Santo,“ píší ve studii vědci.
Řeka Rio Doce přitom slouží jako dělící čára podobně jako mezi příbuznými druhy opic. Není ovšem jasné, zda představuje fyzickou bariéru, nebo jestli tyto rozdíly mezi oběma druhy určují odlišné klimatické a geografické podmínky na severním a jižním břehu.
Může se zdát, že vědci učinili pozitivní zjištění, ale není tomu tak. Tohle rozdělení ukázalo fragmentaci obou druhů, které výzkumníci z toho důvodu zařadí mezi ohrožené druhy.
Dalším problémem je, že tito lenochodi se hůře pozorují, neboť žijí v korunách příliš vysokých stromů. Proto je vědci odhalují drony s termokamerami.