Tým kanadských vědců objevil v jeskyni nejstarší vodu naší planety. Studie ji datovala do doby před téměř třemi miliardami let. Hlavní autorka práce dokonce tuto prastarou tekutinu ochutnala. Voda kromě toho hostila život nezávislý na slunečních paprscích. Odborníci věří, že právě takovou vodu mohou objevit pod povrchem Marsu. Informovaly o tom servery IFLScience, BBC a CNN.
Objev badatelů z univerzity v kanadském Torontu vedených profesorkou Sherwood Lollar připomíná dobrodružství Indiana Jonese. Horníci v kanadském Ontariu ve městě Timmins prohlubovali důl kvůli růstu cen mědi, zinku a zlata.
Tím ale otevřeli brány pro zvědavé vědce. Podzemní svět začal prozkoumávat právě tým Lollar a v roce 2016 tam objevil kapsu s vodou. Na nález nedávno upozornil server IFLScience. Následné datování vody Lollar překvapilo.
A Geologist Found The Oldest Water On Earth, And Then She Tasted It | https://t.co/XwJE87g9FV
— Metro COLA (@MetroCOLA) June 14, 2023
Voda v hloubce dvou a půl kilometru, do té doby izolovaná od vnějšího světa, byla opravdu prastará. Pamatuje doby před asi dvě a třičtvrtě miliardami let. „Bylo to ohromující. Nebyla stará desítky ani stovky milionů let, ale miliardy,“ divila se Lollar.
Vědkyně tuto „pravodu“ dokonce ochutnala. A i když se tekutina nachází hluboko v temnotách pod zemským povrchem, její analýza zjistila známky života. Vyskytovaly se v ní totiž signální molekuly.
Jako na Marsu
Signální molekuly používají mikrobiální organismy ke komunikaci. „Takové množství nemohly vyprodukovat přes noc. Musely zde být napříč geologickými obdobími,“ řekla televizi BBC odbornice.
Objev tehdy dokázal, že organismy přežijí i v prostředí bez doteku slunce. Mikroby se v tomto prostředí živily sirnými produkty, jako je vodík. Tyto mikroorganismy vznikly reakcí vody s horninou s pomocí radiace.
Tento objev popsaný v časopise Nature rovněž napověděl, jak to může vypadat pod povrchem Marsu. Podle vědců se tam nacházejí kapsy se zamrzlou vodou. Hlouběji může být voda dokonce v nezamrzlém stavu. To dává naději na objevení mikrobiálního marťanského života.
Počátky života na Zemi podle vědců mohly podobat těm popsaným v hlubokém dole. Výživné materiály ale nevznikaly s pomocí radiace. Právě kvůli reakci s horninou chutnala voda podle Lollar mnohem slaněji než voda mořská. Také byla velice hořká, upozornila televize CNN.