Článek by se také mohl jmenovat: Proč by partneři neměli být přáteli na sítích. Doba internetu s sebou přinesla nový druh nevěry. Méně nápadný, ale stejně ničivý!
Žádné postelové dovádění „na tajňačku“, „nedovolená“ líbačka, hříšné pohledy z očí do očí. Tím pádem žádná nevěra, dalo by se říct. Ale není tomu tak úplně. V době online komunikace může dojít i bez fyzického kontaktu a osobního setkání k pořádnému průšvihu. Je tu totiž ještě problém zvaný mikronevěra.
Nemusí jít přímo o třeskuté milostné korespondence, jak by někdo možná hádal. Bouři v partnerském vztahu mohou způsobit i obyčejné lajky, sdílení či komentáře pod příspěvky na sociálních sítích. Hodně zde totiž záleží na niancích, které úkony dotyčného vykazují. Z těchto online drobností poznáte nejen to, koho uživatel „fakt nemusí“ (docela nenápadně, ale vytrvale se ho snaží podrýt štiplavými poznámkami), ale i značné zalíbení. Seznamte se s mikronevěrou. Může být zákeřnější, než fyzický úlet!
Soubor malých činů
„Je to soubor zdánlivě malých činů, které naznačují, že je člověk emocionálně nebo fyzicky přitahován někým mimo svůj partnerský vztah,“ definuje mikronevěru australská psycholožka Melanie Schilling v britském deníku Daily Mail. Názorným příkladem je zkušenost pětatřicetileté Silvie.
Dvaašedesátiletý ženáč, žijící se svou dlouholetou partnerkou. Společné zájmy, věrnost, vždy a všude spolu jako dvě hrdličky. Silvie se s ním viděla jen jednou. Na obědě s jejich společnými známými. Prohodili spolu sotva pár slov. Od té doby nikdy nebyli v kontaktu a už se osobně neviděli. Ač je dotyčný muž evidentně v reálném životě za vzorňáka, na sociální síti Silvii intenzivně vyznává svou náklonnost. Neváhal, a ihned si vyhledal její profil.

Láska z obrázků
„Jakmile se tam objeví nějaká moje fotka, hned mám u ní jeho srdíčko. Přitom se vlastně neznáme,“ říká Silvie s tím, že toto se děje už pěknou řádku let. Je jasné, že se panu dotyčnému líbí. Ruku na srdce. V každém muži, i v tom nejspořádanějším, je jakýsi skrytý „lovec“. Ti zodpovědní si ale na víc netroufnou. Oslovit ji, flirtovat s ní… Svou manželku by přece nepodvedli. Tahle forma dvoření ženě se však dá považovat za společensky přijatelnou, zdánlivě nepostižitelnou, nevinnou. A tak ji mnozí hojně využívají. „Když už nemůžu víc, dám alespoň ten lajk. Něco jí napíšu, polichotím…“ Ale pozor. I tato platonická forma může nadělat neplechu.
Spouštěč hádek
Manžel čtyřicetileté Katky často ujížděl na lajkování fotek sexy krásek na sociálních sítích a rád flirtoval s dámami online. Jeho manželce to neuniklo. Vadilo jí to. Opakovaně mezi nimi kvůli tomu docházelo ke konfliktům. A čím víc se jejich vztah vyhrocoval, tím blíže měl Katčin muž k opravdové nevěře. Úniku z „rozklíženého vztahu“. „Pokud na to jeden z páru přijde, může to v něm nastartovat nedůvěru, pochybnosti o sobě, o vztahu. A už i malý červík v hlavě může způsobit nepohodu,“ potvrzuje životní koučka Lucie Mucalová v Prozeny.cz. Jak proti tomu bojovat?

Podle expertky Melanie Schilling výčitky a scény nikam nevedou. Jako východisko vidí spíše klidný rozhovor, kdy si s partnerem promluvíte o svých pocitech. Nebo ještě lépe – doporučuje si svou polovičku vymazat ze seznamu svých virtuálních přátel. Mnohdy to vše vyřeší. Zpravidla jde totiž opravdu jen o zcela neškodné projevy, které o pevnosti partnerského vztahu nic nevypovídají. Jen nás mohou zbytečně popuzovat a vnášet rozbroje do jinak fungujícího, láskyplného soužití.