24.7 C
Czech
Neděle 26. května 2024

KOMENTÁŘ: Smrt v Gaze si říká JDAM

Izrael ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Od národa po všech stránkách pronásledovaného přes národ, který si v několika krvavých válkách vybojoval svobodu a samostatnost, až po národ, který je obviňován z apartheidu. Smrt v Gaze má jméno JDAM.

Izraelské státní zřízení je ze všech blízkovýchodních zemí nejpodobnější tomu českému. Židovský stát je standardní republikánskou demokracií evropského typu, založenou na stejných principech, na kterých stojí většina demokracií svobodného světa. Je to moderní země a dobré místo pro život. Přesto i Izrael má své třinácté komnaty.

Základní problém Izraele na rozdíl od muslimských zemí regionu není náboženský, ale politický. Vnitroizraelské sociální a ekonomické potíže, které se před časem zhmotnily v masových protestech proti bytové politice, se izraelské vlády zpravidla snaží překrýt exemplární tvrdostí na mezinárodní scéně. Levicové i pravicové kabinety sveřepě pokračují ve výstavbě nových městských částí na územích, která patří Palestincům a která izraelská armáda od roku 1967 okupuje. To vyvolává tlak nejen ze strany Organizace spojených národů, jež k zastavení osidlování okupovaných měst vyzvala už v několika rezolucích, ale také z Evropské unie a USA.

Návrat domů

Když se v březnu 2018 uskutečnila velká palestinská demonstrace nazvaná „Návrat domů“, která si kladla za cíl upozornit na to, že statisíce Palestinců živoří v uprchlických táborech, zatímco Izrael zastavuje další a další palestinskou půdu, rozpoutaly se na hranicích násilné střety. Intenzitu síly, kterou při ní obě strany používají, dokládají statistiky mrtvých a zraněných. Zatímco Izrael zaznamenal jednoho padlého a šest zraněných vojáků, na palestinské straně jde podle různých zdrojů až o 168 mrtvých a přes 17 tisíc zraněných.

V reakci na to sepsala v červnu 2018 řada významných židovských osobností v České republice, shromážděných v iniciativě Židé za spravedlivý mír, otevřený dopis izraelské vládě. V něm vyzývají k zabránění dalším masakrům na izraelsko-palestinských hranicích a návratu Izraele k dřívější mírové politice, která povede k uklidnění situace v regionu.

Izrael nám na Blízkém východě skutečně je politicky, ekonomicky, historicky i společensky nejbližší. Izraelci jsou národ, se kterým se nejlépe sejdeme na základu pro společnou debatu. Jak však říká klasik, jsme-li skutečně dobrými přáteli, musíme si říkat i nepříjemné věci. A pravdou zůstává, že jakkoli je Izrael i sedmdesát let po svém vzniku v nezáviděníhodné geopolitické situaci, některé jeho vlády cíleně přilévají olej do ohně s vidinou zisku krátkodobé vnitropolitické popularity. Tím však bohužel izraelskou zahraniční politiku zbytečně vystavují hořkosti ze strany svých sousedů, mezinárodních organizací, Evropy i Spojených států.

Nemocnice

Na Izrael spáchali naprosto šílený teroristický útok. Co si myslet o těch, kteří jako součást politiky svého lidu běhají se samopaly mezi civilisty a bez rozmyslu do nich střílí. To není politika, je to zločin. A je to nelidské.

Izrael v odpovědi, jako již mnohokrát, tvrdě bombarduje cíle v Gaze. Palestinci tvrdí, že civilní, Izraelci, že teroristické. Je to kolorit, podobná věc se za poslední dvě dekády stala už mnohokrát, prakticky na každou vypálenou raketu z Pásma Gazy nebo Západního břehu Jordánu odpoví izraelské letectvo bombovým útokem. Že s sebou bomby kromě ospravedlnitelných cílů vezmou i civilisty, víme nejpozději od ničivého spojeneckého bombardování Hamburku a Drážďan během druhé světové války.

Velkou debatu však rozpoutal zásah nemocnice v Gaze, při kterém podle palestinských zdrojů v jednom okamžiku zahynulo pět set lidí, včetně desítek dětí. Zřejmě právě tohle je ta hranice, kde už končí ospravedlnitelná odplata a začíná zbytečné zabíjení nevinných.

Z tragédie se obviňují obě strany navzájem, izraelská argumentace je však doposud dosti děravá a osobně ji spíše považuji za tzv. kontrolu škod než za reálný popis situace. Není pravděpodobné, že by relativně omezený výbuch na parkovišti před nemocnicí zabil pět set lidí uvnitř budovy. To způsobí jen puma, která propadne střechou až k základům. Argumenty obou stran každopádně kulhají a my jen víme, že smrt má jméno JDAM.

JDAM

Izraelské letectvo používá k náletům primárně letouny F-16 a F-15, které pod křídly nesou pumy ráží 500, 1000 nebo 2000 liber (cca 1 tuna), často s naváděcími soupravami JDAM. Právě taková měla srovnat se zemí palestinskou nemocnici. Co je „bomba JDAM“ vlastně zač?

Joint Direct Attack Munition (JDAM) je naváděcí souprava, která mění neřízené bomby na přesně naváděnou munici pro každé počasí. Bomby vybavené systémem JDAM navádí integrovaný inerciální naváděcí systém spojený s přijímačem GPS, což jim dává slušnou přesnost a výklopnými stabilizačními plochami, které pumě dají dosah až 28 kilometrů. Naváděcí systém JDAM vyvinuly společně letectvo a námořnictvo Spojených států, odtud „joint“ ve slově JDAM. Klíčovými součástmi systému jsou ocasní část s aerodynamickými řídicími plochami a kombinovaný inerciální naváděcí systém a řídicí jednotka GPS.

Cvičení finského letectva v bombardování pomocí pum JDAM

JDAM měl vylepšit technologii bomb naváděných laserem nebo infračervenými zobrazovači, jejichž použití mohou bránit špatné pozemní a povětrnostní podmínky. Laserové vyhledávače se nyní přesto nadále montují do některých JDAM. Od roku 1998 do listopadu 2016 dokončila společnost Boeing více než 300 000 naváděcích souprav JDAM, k únoru 2020 celkem vyrobila 430 000 kompletů.

Náklady

Výhodou JDAM je, že jsou ve srovnání s alternativami, jako jsou řízené střely, levné. Původní odhad nákladů byl 40 000 dolarů za kus pro ocasní komplety. Po výběrovém řízení však vláda podepsala smlouvy se společností McDonnell Douglas (později Boeing) na dodávku za 18 000 dolarů za kus. Jednotkové náklady v dolarech běžného roku se od té doby zvýšily na 27 000 dolarů v roce 2011. K nákladům na ocasní soupravu je třeba připočítat náklady na železnou pumu řady Mk80, zapalovač a senzor přiblížení. To celkovou cenu zbraně zvyšuje na přibližně 30 000 dolarů. Pro srovnání, nejnovější střela s plochou dráhou letu Tomahawk, označovaná jako Tactical Tomahawk, stojí přes milion dolarů.

Navigační systém je inicializován přenosem dat z letadla, po uvolnění pumy se JDAM autonomně naviguje k určeným souřadnicím cíle. Souřadnice cíle mohou být do letounu vloženy před vzletem. Stejně tak ručně změněny posádkou za letu před vypuštěním zbraně nebo zadány datovým spojením z palubního zaměřovacího zařízení LITENING. V nejpřesnějším režimu poskytuje systém JDAM minimální přesnost zbraně 5 metrů, je-li k dispozici signál GPS. Pokud je signál GPS rušen nebo ztracen, může JDAM stále dosáhnout kruhové odchylky 30 metrů nebo méně.

GPS zvyšuje přesnost

Zavedení navádění GPS do zbraní přineslo několik zlepšení v boji vzduch-země. Prvním z nich je skutečná možnost použití za každého počasí. GPS není ovlivněno deštěm, mraky, mlhou, kouřem ani umělými zatemňovacími prostředky. Předchozí přesně naváděné zbraně spoléhaly na vyhledávače využívající infračervené záření, vizuální světlo nebo odražený laserový bod, které „viděly“ pozemní cíl. Tyto vyhledávače nebyly účinné, pokud cíl zakrývala mlha, mraky a déšť v nízkých výškách nebo prach a kouř.

I přes svou přesnost má použití JDAM svá rizika. Dne 5. prosince 2001 JDAM shozená letounem B-52 v Afghánistánu málem zabila Hamída Karzáího. Stalo se to ve chvíli, kdy Karzáí vedl protitálibánské síly spolu s týmem speciálních sil americké armády. Početná skupina vojáků Tálibánu se utkala s Karzáího muži a jejich americkými kolegy a téměř je přemohla. Velitel amerických speciálů požádal o blízkou leteckou podporu, aby zasáhl pozice Tálibánu ve snaze zastavit jejich postup. Následně letoun svrhl JDAM, která však místo na pozice Tálibánu zasáhla afghánsko-americké pozice. Zabila tři osoby a 20 dalších zranila.

Vyšetřováním incidentu se zjistilo, že tým speciálních sil v určitém okamžiku během bitvy vyměnil baterii v přijímači GPS. Tím způsobil, že se zařízení vrátilo do výchozího stavu a zobrazovalo své vlastní souřadnice. Vojáci si to neuvědomili a předali tak své vlastní souřadnice bombardéru.

JDAM v Česku

Naše letectvo až doposud pumy JDAM nevyužívalo, s objednávkou letounů však učinilo objednávku také na pumy JDAM. Naše armádní složky mají zájem o dvanáct dvoutisíciliberních (cca 950kg) pum ve verzích Mk-84. Jde o standardní verzi tříštivo-trhavé bomby. Případně BLU-109, což je prakticky stejná puma pouze uzpůsobená k prorážení tvrdší ochrany cíle (tzv. „bunker buster“). K tomu přiobjednává stejný počet přídavných setů JDAM.

Vojenská technologie sama samozřejmě nemůže za to, co napáchá. Vyvinuli ji lidé a lidé stojí za jejím použitím. Ať už jde o teroristické bojůvky Hamásu, nebo letouny izraelského letectva vysoko v mracích, obě strany by měly v první řadě ušetřit svých politických rozporů civilisty. Ti totiž, jako v každé válce, doplácí na ozbrojené nepřátelství nejvíce.

Sledujte nás na sítích

Turbulence způsobily zranění dalších dvanácti osob, tentokrát na palubě letadla mířícího do Dublinu

V neděli se letadlo společnosti Qatar Airways letící z katarského Dauhá do irského Dublinu potýkalo s turbulencemi, které podle letištních úřadů způsobily zranění dvanácti osob. K incidentu došlo nad Tureckem a postihlo šest cestujících a šest členů posádky.

Ve věku 95 let zemřel autor písní k filmu Mary Poppins Richard Sherman

Ve věku 95 let zemřel v Beverly Hills skladatel Richard M. Sherman, který složil písně pro klasické filmy společnosti Disney, jako jsou Mary Poppins a Chitty Chitty Bang Bang.

Golfista Grayson Murray zemřel ve věku 30 let

Golfová komunita je v šoku a truchlí po předčasném úmrtí dvojnásobného vítěze PGA Tour Graysona Murrayho ve věku 30 let. Murray, který pouhý den před svou smrtí odstoupil z turnaje Charles Schwab Challenge kvůli nemoci, zanechal v tomto sportu nesmazatelnou stopu. PGA Tour slíbila, že bude ctít jeho odkaz.

Mladší dceři dala všechen majetek. Ta ji pak vystěhovala do nejhorší LDN v kraji

Ty nejbizarnější a často nejsmutnější příběhy píše sám život. Nad zkušeností naší čtenářky zůstává zdravý rozum stát. Dokonale ji vystihuje přísloví – pro dobrotu na žebrotu, láska je slepá a také – hloupost je věčná…

Rusové jezdí na koncertní dovolené, aby viděli své hvězdy

Západní popové hvězdy Rusko převážně bojkotují kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Ruští hudební fanoušci však zřejmě tak zoufale touží vidět své oblíbené umělce, že platí tisíce za „koncertní dovolenou“ v zahraničí, napsal deník The Daily Telegraph.

DOPORUČUJEME

Evropský vesmírný teleskop Euclid odhaluje další ohromující snímky

Vesmírný dalekohled Euclid zveřejnil novou dechberoucí kolekci snímků představujících galaxie, hvězdné školky a kupy galaxií, které vrhají světlo na nepolapitelný fenomén temné hmoty. Snímky, včetně hvězdokupy Abell 2390 a Messier 78, podtrhují bezprecedentní schopnosti teleskopu při zachycování jevů v hlubokém vesmíru, které by mohly odhalit tajemství skryté hmoty vesmíru.

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové

Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.

Studie: Lék na obezitu Wegovy vykazuje významný dlouhodobý úbytek hmotnosti a snížení kardiovaskulárního rizika

Největší a nejrozsáhlejší studie léku na obezitu Wegovy ukázala, že pacienti si mohou udržet výrazný úbytek hmotnosti po dobu nejméně čtyř let, a to s méně závažnými vedlejšími účinky než pacienti, kterým bylo podáváno placebo.

Druhé elektrické vozidlo společnosti Xiaomi Automobile míří na Teslu Model Y

Xiaomi Automobile, dceřiná společnost čínského elektronického gigantu Xiaomi, se prosadila na trhu elektromobilů se svým prvním modelem, sedanem SU7. Nyní je společnost údajně daleko ve vývoji svého druhého elektromobilu, kompaktního SUV, jehož cílem je konkurovat vozu Tesla Model Y.

První mozkový implantát Neuralink u člověka měl problémy, přiznal Elon Musk

Neuralink, startup Elona Muska, se setkal s neúspěchem, když se část jeho mozkového implantátu během prvního testování porouchala u lidského pacienta.

NEJNOVĚJŠÍ

Turbulence způsobily zranění dalších dvanácti osob, tentokrát na palubě letadla mířícího do Dublinu

V neděli se letadlo společnosti Qatar Airways letící z katarského Dauhá do irského Dublinu potýkalo s turbulencemi, které podle letištních úřadů způsobily zranění dvanácti osob. K incidentu došlo nad Tureckem a postihlo šest cestujících a šest členů posádky.

Ve věku 95 let zemřel autor písní k filmu Mary Poppins Richard Sherman

Ve věku 95 let zemřel v Beverly Hills skladatel Richard M. Sherman, který složil písně pro klasické filmy společnosti Disney, jako jsou Mary Poppins a Chitty Chitty Bang Bang.

Golfista Grayson Murray zemřel ve věku 30 let

Golfová komunita je v šoku a truchlí po předčasném úmrtí dvojnásobného vítěze PGA Tour Graysona Murrayho ve věku 30 let. Murray, který pouhý den před svou smrtí odstoupil z turnaje Charles Schwab Challenge kvůli nemoci, zanechal v tomto sportu nesmazatelnou stopu. PGA Tour slíbila, že bude ctít jeho odkaz.

Mladší dceři dala všechen majetek. Ta ji pak vystěhovala do nejhorší LDN v kraji

Ty nejbizarnější a často nejsmutnější příběhy píše sám život. Nad zkušeností naší čtenářky zůstává zdravý rozum stát. Dokonale ji vystihuje přísloví – pro dobrotu na žebrotu, láska je slepá a také – hloupost je věčná…

Rusové jezdí na koncertní dovolené, aby viděli své hvězdy

Západní popové hvězdy Rusko převážně bojkotují kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Ruští hudební fanoušci však zřejmě tak zoufale touží vidět své oblíbené umělce, že platí tisíce za „koncertní dovolenou“ v zahraničí, napsal deník The Daily Telegraph.