Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.
Jezero leží asi 30 kilometrů severovýchodně od Dakaru. Je známé extrémní salinitou. Obsah soli v něm dosahuje až 40 procent, tedy více než v Mrtvém moři. Díky tomu se v jezeře prakticky nedá plavat, lidé se v něm spíš jen bezmocně vznáší na hladině. Právě kvůli tomu se tu těží sůl, a to stále čistě ručně, tradičními metodami.
Lake Retba (Pink Lake)
Senegal pic.twitter.com/BmqD5mRtWM— Olympus (@thirdcupcafe) June 2, 2025
Barvu jezera má na svědomí řasa Dunaliella salina, která za určitých podmínek (konkrétní roční doba, přímé slunce, bezvětří) vytváří červený pigment. V kombinaci s odrazem světla se voda jeví jako růžová. Nenechte se ale zmást fotkami na Instagramu, tyto ideální podmínky jsou totiž poměrně vzácné. Nejlepší šanci vidět jezero opravdu růžové máte v lednu. I tak to ale není jisté, často je jezero jen okrově hnědé.
Podobnou zkušenost popisuje i cestovatel Andrea Marchegiani. K jezeru dorazil těsně před západem slunce. Místo slibované růžové viděl jen matně zbarvenou vodu. Místní dívka mu vysvětlila, že „jezero růžoví, jen když na něj svítí slunce“. Přesto se mu prý nakonec podařilo pořídit pár snímků, na kterých je růžový odstín vidět.
Těžba jako zásadní zdroj obživy
Na březích se mezitím lidé brodili vodou a nosili kbelíky soli. Místní těžaři odnosí denně na hlavě až sto kbelíků. Práce je to náročná a dlouhodobý pobyt v extrémně slané vodě podle místních způsobuje zdravotní problémy. Přesto se tu stále těží, sůl z jezera má pro místní komunitu zásadní ekonomický význam.
Ekosystém jezera je však velmi křehký. Tenký pás písku oddělující jezero od oceánu může vlivem klimatických změn brzy zmizet. I proto se uvažuje o jeho zařazení na seznam světového dědictví UNESCO.
Růžovou barvu možná neuvidíte. Zato potkáte lidi, které jezero drží při životě. A možná si tak odvezete víc než jen fotku. Autentický zážitek, pohled do jiné kultury a zamyšlení nad tím, že co je pro jednoho pouhým objektem pro nevšední fotografii, pro jiného může být jediným zdrojem obživy.